Havezate Hamerden Handhaving gevraagd Een schrijnend voorbeeld in Westervoort: 'Ik vraag me af waarom het allemaal zo lang moet duren voordat de restauratie ter hand wordt genomen. De ruïne is een schandvlek voor het dorp.' 'Ik kan het niet aanzien dat huize Hamerden zo sterk vervalt.' Mathijs Witte De voormalige havezate Hamerden ligt aan de weg van Arnhem naar Zevenaar net buiten het het dorp Westervoort. Vanaf 2011 werden nog plannen ont wikkeld voor behoud en restauratie van dit rijksmonument. In de zomer van 2014 stortte een deel van het dak in en sindsdien is het stil, heel stil:, of toch niet? Er lijkt een restauratie voorbereid te worden. In het boek Kastelen van Gelderland staat dat Hamerden voor het eerst werd vermeld in 1434. Henrick van Brienen was toen eigenaar. In 1445 verkocht hij het pand aan de familie van Wittenhorst, die het ver volgens twee eeuwen in bezit had. Onder Roelof van Wittenhorst werd het huis in 1583 door Graaf Willen IV van den Bergh tot havezate verheven. De bewoners werden daarmee vrijgesteld van het betalen van grondbelasting. De heer Woiters, inwoner van Westervoort: de aanbouw geeft het jaartal 1684 aan. Sindsdien is de havezate met de omlig gende landerijen als boerderij verpacht. In 1736 werd het landgoed door de gemeente Arnhem gekocht, mogelijk om het zand in de omgeving af te graven voor de aanleg van wegen. In de loop van de tijd is het huis een aantal keren verbouwd. In 1966 is het huis als rijksmonument aangewezen. De huidige eigenaar, projectontwikkelaar Van Rouwendaal Groep uit Arnhem, heeft sinds 2011 plannen om de havezate te res taureren. De restauratie moet betaald wor den uit de verkoop van 23 percelen grond in de omgeving. Daartoe is in september 2013 het bestemmingsplan Huize Hamerden door de gemeenteraad van Westervoort vastge steld. Echter, sinds de vaststelling is niets meer vernomen. Mogelijk gooit de crisis roet in het eten. Huize Hamerden raakt echter steeds verder in verval. De eigenaar neemt wel beschermingsmaatregelen, maar die zijn niet afdoende. De stormen in de zomer van 2014 hebben er voor gezorgd dat het dak van het achterhuis grotendeels is ingestort. Simon van den Bergh, hoofd cultuur historie, Gelders Genootschap Arnhem: Heemschut Gelderland heeft de planont wikkeling voor behoud en restauratie altijd aangemoedigd, maar begint zich samen met het Gelders Genootschap en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed ernstig zorgen te maken. Ondanks herhaaldelijke beloften laat het college van B&W zich hier te weinig zien en horen. Maar schijn bedriegt! Onlangs werd bekend dat de huidige eigenaar een restauratieplan als vooroverleg heeft inge diend bij de gemeente. Heemschut vindt dit een positieve ontwikkeling en hoopt dat de havezate niet verder zal vervallen. Het huidige gebouw dateert in zijn vroeg ste vorm uit de 16e eeuw. Waarschijnlijk bestond het uit een vierkant woonblok met een trapgevel en een zadeldak. In de 17de eeuw werd een gedeelte toegevoegd. Een muuranker in de westelijke gevel van Huize Hamerden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 39