Lokaal initiatief Adriaan Velsink en Tiem van Dalfsen van Heemschut Overijssel op het hooibergenterrein. Aan de noordkant van Hasselt bevindt zich een voor ons land uniek hooibergenterrein. Omdat er in Hasselt jarenlang veel stads hoeren aanwezig waren, bracht hooiopslag in de stad het risico op branden met zich mee. Dit is de reden dat de hooibergen bui ten de bebouwing, aan de rand van de stad gebouwd werden. Dit gebeurde op verschil lende plaatsen in ons land. In de loop der jaren zijn deze terreinen echter bijna overal verdwenen. In Hasselt is het landschappe lijk mooi gelegen hooibergenterrein tussen de Stadswegsloot en De Weede bewaard gebleven. Van diverse kanten is er gewezen op de bijzondere kwaliteiten van dit unieke stukje agrarisch erfgoed. Maar het hooiber genterrein en de hooibergen verloederen. In de loop der jaren zijn er al verschillende afgebrand. Van de nog aanwezige hebben enkele al geen dak meer. En ook de buiten ruimte verrommelt steeds meer. Het terrein is eigendom van de gemeente Zwartewaterland. Voorjaar 2014 heeft Jouk Huisman, voorzitter van de Vrienden van de Olde Maten, in samenwerking met de gemeente Zwartewaterland en Heemschut Overijssel een symposium georganiseerd met als inzet het hooibergenterrein met nog negen hooibergen voor latere generaties te behouden. Eén van de conclusies was om een werkgroep in het leven te roepen, die de plannen voor de herontwikkeling maakt en de uitvoering organiseert. Het realiseren van een informatiepunt over hooibergen in het algemeen en deze hooibergencluster in het bijzonder, is één van de doelstellingen van de werkgroep, naast het benutten van de recreatieve mogelijkheden voor fietsers en wandelaars. De werkgroep met daarin onder andere Adri aan Velsink namens Heemschut Overijssel, Marietje Zielman, huurder en eigenaar van één van de hooibergen, en Ben Akkerman, bouwkundige en lid van de Historische Ver eniging Hasselt, is inmiddels gestart met de uitvoering van het opgestelde werkplan. Tevens is contact gelegd met de Stichting Kennisbehoud Hooibergen Nederland (www. skhn.nl) die zich inzet voor kennisbehoud en verspreiding over dit bouwtype. Het werk plan van de werkgroep omvat onder andere onderzoek naar de historie en de huidige situatie, onderzoek naar toekomstige func ties en gebruikers, het opstellen van een ruimtelijk inrichtingsplan, het organiseren van een symposium en - na goedkeuring van de gemeente Zwartewaterland - het opstel len van een uitvoeringsprogramma. Na een toetsing door de gemeente Zwar tewaterland zal een ruimtelijk inrichtings plan worden opgesteld. Voor de ruimtelijke analyse, de terreininrichting en richtlijnen voor de bestaande en nieuwe hooibergen zullen een landschapsarchitect en architect worden ingeschakeld. De Bond Heemschut draagt vanuit haar begrotingspost 'projec ten' bij in de kosten voor deze analyse. In een komend nummer zullen de resultaten hiervan bekend worden gemaakt. 38 HEEMSCHUT december 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 38