Een langdurige strijd de Dr. Struykenstraat 100, tegen de vlakte. Het dateert uit 1950 en is oorspronkelijk als huishoudschool Regina Pacis gebouwd naar een ontwerp van de Bredase architect Frans Mol (1910-1963). In en tegen het gebouw bevinden zich drie kunstwerken uit 1952: een wandplastiek 'De Levensboom' van Fons Neijens (circa 600 x 400 cm), een glasmo zaïek 'De Meisjes van de Heuvel' (350 x 140 cm) en een keramiek, een stilleven (41 x 218 cm), beide van Piet Buijs. De laatste twee kunstwerken zijn respectievelijk her plaatst in de Kinderopvang van Huis van de Heuvel aan het Mgr. Nolensplein en in de hal van het appartementencomplex Greenhills aan de Sabastraat. Beide kunstenaars, Piet Buijs (1928) en Fons Neijens (1921-1984), zijn uit Breda afkomstig en daar werkzaam geweest. Neijens was van 1952 tot 1982 als docent verbonden aan de Academie voor Beel dende Kunst Sint Joost. 'De Levensboom' van Neijens en 'De Meisjes van de Heuvel' van Buijs stralen geloof in de toekomst uit. Het proces van redding, conservering (glas mozaïek en keramiek), restauratie (wand plastiek) heeft drie jaar geduurd. De wer ken zijn letterlijk van de ondergang behoed doordat een oplettende burger alarm heeft geslagen. Omdat geld voor redding niet aan wezig was en de sloop naderde, werkte de sloper samen met medewerkers van restau ratieatelier Art Conservation om de kunst werken er ongeschonden uit te halen. Zo is werk met werk gemaakt en zijn de kos ten beperkt gebleven. Vervolgens hebben gedreven Bredanaars, wijkraad Heuvel en Bond Heemschut intensief samengewerkt om de benodigde gelden voor conservering, restauratie en herplaatsing bijeen te krijgen, maar vooral om geschikte locaties voor her plaatsing te vinden. Vooral de herplaatsing van 'De Levensboom' heeft lang geduurd. Het kunstwerk heeft ruimte nodig en de locatie waar het goed tot zijn recht komt, luistert nauw. De Vereniging van Eigenaren van het woningcomplex aan het Dr. Struy- ckenplein-Magelhaenstraat is bereid gevon den het kunstwerk tegen de kopse kant van het Peutz-woonblok te herplaatsen. Deze locatie ligt slechts enkele honderden meters van de oorspronkelijke, de voormalige huis houdschool Regina Pacis. Na deze toezeg ging was herplaatsing echter nog geen feit. Berekeningen wezen uit dat het kunstwerk niet zonder risico in de muren verankerd kon worden. Een stalen draagconstruc tie was vereist. Door de juiste afstand van de muur en een treffende kleurkeuze voor deze 'steun' is geen afbreuk gedaan aan de intrinsieke waarde van het kunstwerk. De Rabobank Breda en de gemeente bekostig den het grootste deel van de restauratie en herplaatsing van het kunstwerk, dat werd uitgevoerd door 'Restauratie Breda' van Raymund Bervoets en Jeroen Leijendek- kers. Eerstgenoemde heeft nog les gehad van Fons Neijens aan de Academie van Sint Joost. Op 16 december 2013, bijna driejaar na de redding van de kunstwerken, kreeg 'De Levensboom' als laatste een nieuwe plaats in het hart van de wijk Heuvel. Johanna Jacobs is kunsthistoricus en lid van Heemschut Zeeland. Een uitgebreide publicatie van haar hand over dit onder werp is te lezen in De Waterschans, Tijd schrift van De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom, 43ste jaargang, juni 2013. december 2014 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 37