De studenten, Klaas Akkerman, Joop Kok, Charlotte van Schoonhoven en Maurits van Putten, deden hun voorstel in het kader van een opdracht voor het vak Erfgoed en Ruimte. In hun manifest, dat de titel 'Rijks monument Brandevoort; vertegenwoor diging van de erfgoedillusie' kreeg, willen ze aantonen dat een moderne Vinex-wijk monumentale waarde kan hebben. En dan niet over een jaar of honderd, maar nu al. De vier kozen de nog onvoltooide Hel- mondse wijk Brandevoort als voorbeeld. Deze Vinex-locatie moet tussen 2000 en 2017 ca 6.000 woningen en 17.000 inwo ners tellen. Volgens Heemschut-beleidsme dewerker Mathijs Witte is Brandevoort geen standaard Vinex-wijk. 'Het is nieuwbouw die er een beetje oud uit moet zien. Een pastiche van alles wat er in Nederland is gebouwd. Het centrum heeft een stedelijk karakter en daaromheen liggen buurten die op dorpen moeten lijken.' Met de keuze van de atypische Vinex-wijk hebben de studenten het zichzelf gemakke lijk gemaakt. De argumenten die ze aandra gen voor de erkenning van Brandevoort als rijksmonument zullen niet opgaan voor een willekeurige andere Vinex-wijk. Toch blijft hun stellingname interessant. Witte: 'En actueel, want tegenwoordig kan gebouwd erfgoed dat jonger is dan vijftig jaar, ook het predicaat Rijksmonument krijgen.' De argumenten die de studenten aandra gen zijn sterk. Brandevoort heeft een goed stedenbouwkundig plan van de hand van bureau Wissing en de landschapsinrichting werd ontworpen door Paul van Beek. Het is niet alleen een voorbeeld van de stijl van de invloedrijke architect Rob Krier, maar ook van het denken over stedenbouw rond het begin van deze eeuw. Witte: 'Het is een wijk die geborgenheid, eigen identiteit en veilig heid biedt en daaraan bestaat behoefte. Brandevoort is een voorbeeld van het marktgerichte denken van deze tijd.' Een historiserende stijl kan makkelijk ont aarden in kitsch, maar dat is hier niet het geval vindt Witte 'Dat hoort bij deze bouw stijl en in Brandevoort bleef het binnen de perken. Het is een prettige wijk om door- De markthal in Brandevoort. heen te lopen en je ervaart dat het niet oud is, dat vind ik althans. Maar het is de vraag wat er in de loop van de jaren gaat gebeu ren. In oude steden zie je bijvoorbeeld lelijke plekken ontstaan. Nu ligt alles er in Bran devoort nog netjes en compleet bij. Het zal interessant zijn om te zien of er in een der gelijke wijk ook zulke plekken zullen komen.' Hoe dan ook, het manifest van de studen ten zet aan tot denken, zegt Witte: 'Het is een frisse benadering van een bekend pro bleem. Daarin zijn ze in ieder geval geslaagd. En of ze gelijk gaan krijgen? Brandevoort is een bijzondere plek, dat staat in ieder geval vast. Heemschutleden kunnen gaan kijken en een eigen oordeel vormen.' Het manifest van de studenten is te vinden op http://clue. nu/cluemedia/pdf/original BrandevoortManifest.pdf U kunt reageren naar mauritsvanputten@ hotmail.com of redactie@heemschut.nl m december 2014 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 35