Damnatio memoriae Verhalen en rituelen Erfgoededucatie Groei ledenaantal Volgens Gijsbers is de belangstelling voor historie en erfgoed in de afgelopen decen nia enorm gegroeid: 'Dat proces is nog lang niet ten einde. Tegelijkertijd trekt de over heid zich terug uit het veld. Dat schept kan sen voor een onafhankelijke, deskundige en bevlogen vereniging als Heemschut. Dit is een scharniermoment, het komt er op aan om nu samen koers te kiezen.' De redding van de Titus Brandsmakapel in Nijmegen is een voorbeeld van de aanpak en denkwijze van Gijsbers, die studeerde in Nijmegen en Rome. In 1997 was hij lid van de Nijmeegse Monumentencommis sie: 'Daar kregen we te maken met een plan om de kapel te slopen. De deal was al gesloten. Gemeente, eigenaar en project ontwikkelaar waren het eens. Daar trok ik een grens, dit mocht niet gebeuren. Op de barricaden dus.' Voor wie het niet weet: Titus Brandsma (1881-1942) was hoogleraar en priester en verzette zich als anti-nazistische rector van de Nijmeegse universiteit fel tegen de jodenvervolging. Een moedige man, die ein digde in Dachau. De Titus Brandsmakapel markeert de plek waar hij in Nijmegen werd opgepakt. Gijsbers: 'Het was de bedoeling een deel van de inventaris en daarmee dus van liturgie, herinnering en verering te ver plaatsen naar een kerk verderop. Dit gesol, in de kern een 'damnatio memoriae', aange jaagd door een planologie zonder oog voor erfgoed, vond ik Brandsma onwaardig'. Samen met anderen verzette Gijsbers zich met succes tegen sloop en verplaatsing: 'ledereen voelt nu aan dat gebouwen als de Brandsmakapel centrale sporen zijn in de geschiedenis van mens, gemeenschap en stad. Heilige plekken, waar betekenis, emotie en herinnering samensmelten. We gaan ervoor op pad, naar Rome, Jeruzalem of New York. Zolang Heemschut bestaat zal het niet gebeuren dat vergelijkbaar erfgoed dichtbij huis wordt prijs gegeven aan old school planologie en stedenbouw.' In de Titus Brandsmakapel komen alle aspecten van modern erfgoedbehoud samen. Materieel en immaterieel erfgoed, heden en verleden, beeldende kunst, archi tectuur, devotie en sentiment. Terugblikkend op 1997 constateert Gijsbers dat het opmerkelijk is dat maar weinig Nij- megenaren protesteerden tegen de sloop. Net als in het geval van de historische bene denstad gaf de burgerij haar unieke erfgoed zonder slag of stoot prijs: 'Talloze malen maakte Heemschut in de afgelopen eeuw in dit soort gevallen het verschil. Dat deden we door middel van actie en protest. Daar zijn we erg goed in geworden. Maar ik zie ook kansen voor een krachtiger rol van onze vereniging in het voortraject. Daarbij zijn draagvlak, participatie, interactie en voor lichting cruciaal.' Dat geldt ook voor educatie: 'Jonge men sen vertrouwd maken met erfgoed, materi eel en immaterieel. Met dat van henzelf en met dat van het verleden, dichtbij en ver der weg. Erfgoed positioneren als een van zelfsprekend onderdeel van ons bestaan, net als natuur, sport en muziek. Weg uit het strikt elitaire domein. Toen ik directeur was van het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem, wilde ik een botsauto- baan in huis halen. Dat plan maakte veel los. Bij iedereen.' Educatie biedt ook kansen voor Heemschut als het gaat om het verjongen van het ledenbestand: 'We kunnen samenwerking zoeken met de RCE, die op zoek is naar meer maatschappelijk draagvlak en veran kering en verder met UNESCO, BOEI, Cuy- persgenootschap, Hendrik de Keyser, Fien, VIE (Centrum voor Volkscultuur en Imma terieel Erfgoed) en Natuurmonumenten. Als we de handen ineen slaan en daarbij bijvoorbeeld ook opleidingen als de Rein- wardt Academie, VU, UVA of TU Delft en de Open Monumentendag betrekken, kunnen we meer jongeren vertrouwd maken met erfgoed en betrekken bij de doelstellingen van Heemschut.' 'Wil je die kansen pakken, dan heb je een combinatie nodig van professionaliteit, kennis, draagvlak, contacten en bevlogen heid. En dat is precies wat Heemschut te bieden heeft. De duizenden leden zorgen voor draagvlak en massa; de verschillende Heemschut commissies onderhouden de relevante lokale en regionale netwerken en ondernemen concrete acties. Het landelijk bureau in Amsterdam verbindt en faciliteert de regio's en zorgt voor training en vorming. Directeur Karei Loeff positioneert Heem schut landelijk en ontwikkelt de vereniging stap voor stap tot centrale speler in de erf goedwereld. Zo kan je iets bereiken. Samen met anderen, powered by Heemschut.' Gijsbers onderkent dat er soms spanning ontstaat tussen de regionale commissies en de landelijke organisatie: 'Daar komen we samen uit. De structuur van de ver eniging klopt in grote lijnen en de beno digde veranderingen zijn aangegeven in het rapport van de commissie verbeterin gen. De aanbevelingen van dat rapport ga ik, samen met de leden en het landelijke bureau, uitvoeren.' En dan is er het dalende ledental. Heem schut is niet de enige vereniging die ermee te kampen heeft, maar dat verandert niets aan het probleem. Er is wel iets aan te doen, denkt Gijsbers: 'Met erfgoededu catie kun je meer mensen bewust maken van de waarde van erfgoed. De manier waarop het Concertgebouw werkt, is een voorbeeld van een meer marktgerichte benadering. Daar boren ze nieuwe bezoekersstromen aan onder het motto 'Tempel zonder Drempel' en met verbluf fend effect. Heemschut heeft met de Young Professionals al een uitstekend ini tiatief genomen. We hoeven ons niet neer te leggen bij de krimp van het ledenaantal. Integendeel, op den duur voorzie ik eerder groei voor de vereniging.' december 2014 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 33