Vrijwilliger op stap Steun van de bevolking Rob Bakelaar met op de achtergrond de Batavia. voor het behoud van dit historische deel van de stad. De barakken zijn wel aangepast. Ze voldoen aan de eisen van deze tijd en worden bewoond. Let op de manier waarop ze rond een centraal grasveld zijn gegroe peerd. Dat is zo gedaan om luwte te schep pen. De wind kon ongenadig blazen over de kale vlakte die hier lag.' Waar je ook bent in Lelystad, Bakelaar heeft altijd een verhaal paraat. De bebouwing is logischerwijs niet ouder dan maximaal een jaar of zeventig en dat geeft Heemschut Flevoland een speciale verantwoordelijkheid voor het behoud van ons meest recente erf goed: 'Zo voelen wij dat hier in de polder en we krijgen steun uit de bevolking. Soms van de mensen die zelf nog meewerkten aan de bouw en anders van hun kinderen.' De barakken bleven bewaard, maar van De Waterwijzer, het markante kantoor van Rijkswaterstaat, waar een belangrijk deel Bakelaar (1951) praat even makkelijk over architectuur als over stedenbouwkunde, planologie en het ontwikkelen van een nieuwe samenleving. Dat is niet verwonder lijk, bij het opbouwen van de polder moest je van vele markten thuis zijn: 'Je deed je werk, maar er werd ook een grote mate van maatschappelijke betrokkenheid ver wacht. Samen werken aan de opbouw van de samenleving.' Hij begint zijn verhaal in museum Nieuw Land, waar Heemschut Flevoland verga dert: 'In het archief van het museum is de geschiedenis van de polders vastgelegd. Dat is bijzonder, er zijn maar weinig gebie den waarvan het ontstaan zo goed gedocu menteerd is.' In het museum hangen foto's van de pio niers van de polders. Ze vormden een kleine gemeenschap, sliepen in barakken en kwamen bijeen in een houten kantine. De barakken in Lelystad bleven grotendeels bewaard en Bakelaar rijdt ons er naartoe: 'Heemschut heeft zich met succes ingezet 28 HEEMSCHUT december 2014 Mede dankzij Heemschut behouden: de woningen op het voormalige werkeiland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 28