Nieuw particulier initiatief: Ithaka prijs en Ithaka stipendium Korte biografie Els Veder-Smit De Ithakaprijs en stipendium Enige tijd geleden is een nieuwe prijs ingesteld in nauw overleg met mevouw Els Veder-Smit en stichting Kastelen, Buitenplaatsen en Landgoederen. Wat haar dreef om binnen sKBL bij te dra gen aan de instelling van de Ithakaprijs en het Ithakastipendium schreef zij in een brief: 'Mijn interesse in dit erfgoed ontstond toen ik als kind mijn ouders vergezelde om de mooie buitens van de Utrechtse Heuvelrug te bekijken. Later, toen de politiek me in haar greep kreeg, werd ik wethouder van Zeist, met onder meer cultuur in mijn por tefeuille. Dat hield de restauratie in van het Slot Zeist, samen met de toenmalige burge meester. Boeiend en nuttig om iets van res tauratieprincipes te leren. In de landelijke politiek heb ik me aan de volksgezondheid gewijd, al hield ik mij ook met de monu mentenzorg bezig en werd ik door Jhr. Van der Wijck wegwijs gemaakt in de wereld van buitenplaatsen. Toen kwam in 2012 het Jaar voor de Buitenplaatsen. Een unieke campagne met publicaties, bijeenkomsten Els Veder-Smit. en prachtige exposities. Bovendien volgde de uitgave van een Nationale Gids, waarin de bestaande 551 buitenplaatsen zijn beschreven, gefotografeerd en voorzien van gegevens over bewoninggeschiedenis en conditie. Door dit Themajaar zijn velen zich bewust geworden van het bestaan en de schoonheid van buitenplaatsen. Maar zij hebben ook inzicht gekregen in de pro blemen van de bewoners en eigenaren. Die zorgen immers voor instandhouding en onderhoud, tegen stijgende kosten en moe ten soms strijd voeren tegen bestemmings plannen met wegenaanleg of woningbouw. Ik vroeg me af, wat een vervolg kon zijn op het grote succes van het Themajaar. Over leg met oud-voorzitter, Drs. René Dessing, leidde binnen de dit jaar opgerichte sKBL tot de instelling van een prijs of stipendium. Het is een logisch en doeltreffend middel om de interesse voor de buitenplaatsen te verbreden en te verdiepen. Een aanmoe diging voor studenten, deskundigen en andere belangstellenden om hun waarde ring voor buitenplaatsen te verwoorden, een grondslag te geven en hopelijk ook te voorzien van ideeën voor verbetering van hun positie. Wie weet wat er tevoorschijn komt!' aldus Els Veder-Smit. Els Veder-Smit (1921) volgde Gymnasium A en studeerde Nederlands Recht. Zij stu deerde in 1947 af en trouwde in dat jaar met mr. C.J. Veder. Als lid van de VVD heeft ze haar werkzame leven doorgebracht in de lokale, provinciale en landelijke politiek. Veder-Smit zat onder andere in de gemeen teraad van Zeist en later in die van Leeu warden. Van 1978 - 1981 was zij staatsse cretaris Volksgezondheid en Milieuhygiëne in het kabinet Van Agt I. Daarna was zij tot 1991 lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Naast haar politieke werk had Els Veder-Smit zitting in vele besturen van orga nisaties in de gezondheidszorg, maar ook in die van culturele instellingen. Klassieke muziek, Hollands porselein en Nederlandse buitenplaatsen interesseren haar en nog altijd is zij betrokken bij sociale en maat schappelijke ontwikkelingen. De Ithaka prijs is bedoeld voor interdisci plinair (wetenschappelijk) onderzoek rond kastelen, historische buitenplaatsen en landgoederen. Ook journalistieke (media) producties die het cultuurgroene erfgoed breed onder de aandacht hebben gebracht van het Nederlands publiek komen in aan merking. Het stipendium is beschikbaar voor onderzoekers die op uiteenlopende studiegronden onderzoek willen verrichten naar KBL op voorwaarde dat het onderzoek gepubliceerd is of zal worden. Aan de prijs en het stipendium is een geldbedrag van 5.000,- gekoppeld. De jury bestaat uit: 1. Paul Schnabel (voorzitter) 2. René Dessing (directeur sKBL, secretaris) 3. Yme Kuiper (bijzonder hoogleraar histo rische buitenplaatsen en landgoederen, Rijksuniversiteit Groningen) 4. Madeleine Maaskant (architect, hoofd gebouwen Natuurmonumenten) 5. Hans Marijnissen (journalist Trouw, natuur en duurzaamheid) 6. Luydert Smit (jurist en econoom) Over de achtergrond van de naam van de prijs, vindt u informatie op www.skbl.nl. De Ithakaprijs en stipendium worden jaarlijks door de onafhankelijke jury toegekend. Het protocol zal binnenkort op de site te vinden zijn. Voor deelname en/of vragen mailt u René Dessing rdessing@skbl.nl 26 HEEMSCHUT december 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 26