f 0 0 Waarom dit vervolg op het Jaar van de Buitenplaats? Waarom zijn zo expliciet kastelen, historische buitenplaatsen en land goederen samengebracht? Welk doel streeft sKBL na? Hoe ziet de organisatie van sKBL eruit? Slot Loevestem. 'In 2012 is er volop aandacht geweest voor de Nederlandse kastelen, historische buitenplaatsen en landgoederen (KBL). Meer mensen weten nu dat er buitenplaat sen zijn en zijn ze gaan bezoeken. Ook direct betrokkenen hebben volop baat bij het themajaar gehad. Overal is men gaan overleggen en soms gaan samenwerken. Maar één themajaar, hoe succesvol ook, is echter niet genoeg. Bovendien toonde het grote succes tegelijk de noodzaak van een vervolg aan. Destijds werden website, nieuwsbrieven maar ook het regionale over zicht van Nederlandse buitenplaatsen zeer gewaardeerd. Die positieve aandacht voor KBL wil ik graag vasthouden en daarbij kan de nieuwe Stichting digitaal portaal voor Nederlandse Kastelen, historische Buiten plaatsen en Landgoederen helpen. Een digitaal platform geeft de mogelijkheid veel mensen te bereiken. Tegelijkertijd is dit ini tiatief een antwoord op de in 2012 vaak gehoorde klacht dat het digitale aanbod rond KBL bijzonder versnipperd is. Een landelijk overzicht ontbreekt en de lande lijke belangen voor dit erfgoed worden door de decentraliserende overheid nu nauwe lijks gediend. In het belang van het behoud van dit cultuurgroene erfgoed is landelijke verbinding essentieel.' 'Bezoekers van KBL maken nauwelijks onderscheid tussen zulke objecten. Ster ker nog bijna niemand in ons land kent de begripsverschillen. De meesten willen gewoon een mooie plek bezoeken om er te wandelen, een huwelijksfeest te geven, te overnachten of iets anders te beleven. In de vormen van publiekstoegankelijkheid zijn niet veel grote verschillen en overal is die fraaie, vaak eeuwenoude natuur aanwe zig. Door in de naam wel een onderscheid te maken, geeft sKBL aan dat het drie ver schillende type erfgoederen zijn, maar dat ze wel nauw aan elkaar zijn verbonden. Op de website van sKBL kan men dan vervol gens lezen wat de verschillen zijn tussen kastelen, buitenplaatsen en landgoederen.' 'Dit platform is gestart zodat relevante ken nis, kunde, contacten, nieuwe initiatieven en inzichten kunnen worden gebundeld en toegankelijk gemaakt voor een in dit spe ciale erfgoed geïnteresseerd publiek in binnen- en buitenland. De stichting streeft ernaar om het versnipperde digitale aan bod over KBL bij elkaar te brengen door de mogelijkheden van publiekstoegankelijke, semi-toegankelijke en incidenteel toegan kelijke KBL online te bundelen en te ontslui ten voor gebruikers van de faciliteiten. Hier bij zijn zowel de erfgoedprofessionals als direct betrokkenen (eigenaren, bewoners, bestuurders, beheerders en kasteelmuse umdirecties), als wetenschappelijk onder zoekers, provincies en vele experts part ners van de stichting. Op de website, die nog niet voltooid is, kunnen bezoekers nu al over honderden KBL informatie vinden. Raar maar waar: zoiets bestond tot 2014 niet en het is vreemd als men zich realiseert hoe dit erfgoed in vele provincies aanwezig is in omvang en culturele waarde!' 'Het bestuur van de stichting bestaat uit vijf deskundigen. Oud-directeur van Staatsbos beheer Chris Kalden is voorzitter. Zij bren gen ieder een eigen expertise in. Ik ben directeur van sKBL. De stichting is met het resterend kapitaal van het themajaar van start gegaan en deze bescheiden midde len maken de aanloop mogelijk. Gelukkig zijn de eerste reacties zeer bemoedigend. Zo hebben zich nu al meerdere mooie KBL en enige andere organisaties als donateur (Vriend van sKBL) aangemeld. Ook dra gen het Prins Bernhard Cultuurfonds en de Van Bylandt Stichting bij. Net als in het ,LÏ J- Kasteel Twickel. 24 HEEMSCHUT december 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 24