Heemschut actief 0 Historische bestrating bedreigd Aanwijzingsprocedure moet over Overijssel NOORD-BRABANT ZEELAND VEERE-Opeen melding van herbestrating van de Kraanstraat, waartegen door omwonenden bezwaar werd gemaakt, heeft Eleemschut Zeeland de gemeente aangeschreven. Het gaat om herstel van de originele bestrating met kasseien uit de middeleeuwen. Dit karakteristieke straatje dat met een poort op de Kaai uitkomt, stamt volgens rekeningen uit 1493 en is daarmee een van de oudste straatjes van Zeeland. Omdat er zeer weinig voetgangers komen - karren of auto's kunnen er al helemaal niet door - ligt de historische bestrating er nog. De gemeente Veere zou hier zeer zorgvuldig mee om moeten gaan, vooral ook omdat het een toeristische attractie vormt. Later bleek dat de historische kasseien zouden worden vervangen door nieuwe met eenzelfde uitstraling. Eleemschut is van mening dat de historische bestrating moet worden behouden. Een tekort kan worden aangevuld met vergelijk baar materiaal uit de Kaai en naburige straten, die van een nieuw wegdek worden voorzien. Daarmee worden in belangrijke mate kosten bespaard en uniek erfgoed gered. Op de door Eleemschut ver stuurde zienswijze is als antwoord gekomen dat wij maar moeten bewijzen dat de originele kasseien er nog liggen. Als deze redenering ergens anders in Nederland zou worden gevolgd, kan vrijwel nergens historische bestrating gehandhaafd worden! Aan het type is te zien dat de kasseien van voor 1700 stammen, maar het is onmogelijk uit te sluiten dat in de tussenliggende periode (van 1500-1700) ze niet gedeeltelijk zijn vernieuwd. Het is echter onwaarschijnlijk dat dit is gebeurd, omdat de prijzen voor kasseien hoog waren en vrijwel altijd hergebruikt werden. De betreffende specialist van de ROE is het met zienswijze van Eleemschut volledig eens. Gelukkig lijkt het er nu op, dat de oude kasseien zullen worden hergebruikt. Willem Heijbroek STANDDAARBUITEN - De in 1924 gebouwde Johannes de Doperkerk te Standdaarbuiten, gemeente Moerdijk, is begin 2014 niet beschermd. De kerk, een laat-neogotisch ontwerp met asymmetrische gevel van de Oosterhoutse architect J. Oomen, heeft geen monumentenstatus, terwijl de kerk, mid den in het dorp, dit wel verdient. Eleemschut Noord-Brabant heeft de gemeente gevraagd de kerk aan te wijzen als gemeentelijk monu ment. Na eersteen afwijzing van het verzoek, werd de kerk na een bezwaar aangewezen als gemeentelijk monument. Dit bezwaar werd samen met hetCuypersgenootschap en plaat selijke bewoners vormgegeven. Vervolgens is gebleken dat de gemeente verzuimd heeft de eerste belanghebbende, het kerkbestuur, te horen dan wel in kennis te stellen. Door deze wettelijk onjuiste gang van zaken krijgt het kerkbestuur, dat tegen plaatsing op de monu mentenlijst is, de mogelijkheid alsnog bezwaar aan te tekenen. Onduidelijk is nu wat de con sequenties zijn voor de behoudenswaardige Johannes de Doperkerk. Duidelijk is dat de gemeente fouten heeft gemaakt in de proce dure tot aanwijzing. Het kerkbestuur spreekt over onbehoorlijk bestuur. V december 2014 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 19