Heemschut actief Louis Couperus huis ernstig in verval Peel-Raamstelling Zeeland Limburg Flevolam LIMBURG ZUID-HOLLAND r zuid Holland Utrecht Gelderland Noord Brabant DEN HAAG - Het pand Surinamestraat 20, waar Louis Couperus heeft gewoond en waar hij onder andere het boek Eline Vere schreef, is ernstig in verval geraakt. Voorheen werd het bewoond door de Egyptische ambas sadeur, maar sinds zijn vertrek staat het al enige jaren leeg en wordt er geen onderhoud gepleegd. De verf bladdert af en er groeien zelfs struiken in de dakgoten. De gemeente vindt de situatie zorgelijk, maar wil niet ingrijpen, omdat het hier gaat om grondgebied van de staat Egypte. Heem schut Zuid-Holland meent dat de regels van het diplomatieke verkeer hier niet van toepassing zijn. Het huis is een gemeentelijk monument en heeft een belangrijke historische waarde, ook in relatie met haar directe omge ving. De gehele gevelrand van de Surinamestraat is namelijk beschermd. De gevels zijn sinds 1880 niet gewijzigd, bovendien is het interieur ook bijzonder. Heemschut stuurde daarom een brief aan de Gemeente Den Haag, waarin steun wordt betuigd aan een actie van de Bewonersvereni ging Surinamestraat. Zij dringt er bij de gemeente op aan om onderhoud te (laten) verrichten aan dit voor Den Haag (en Nederland) belangrijke gemeentelijke monument. Mede door de cultuurhistorie, die aan dit pand verbonden is, is herstel en instandhouding van groot belang. Conny Fleurkens-Steenwinkel Heemschut Limburg kreeg een melding binnen dat de natuurontwikkelings plannen voor de Peel een bedreiging zouden vormen voor het culturele erf goed van ontginningsgeschiedenis van de Peel en in het bijzonder van de monumentale resten van de Peel-Raamstelling. Deze Peel-Raamstelling is, samen met een vertragingslinie langs de Zuid-Limburgse Geul, aan gelegd in verband met de kort voor de Tweede Wereldoorlog veranderde defensiestrategie. Het oostelijk van Deurne, in Noord-Limburg, gegraven Peelkanaal Het Defensiekanaal zou de opmars van binnentrekkende troe pen in de nabijheid van de grote rivieren hebben moeten vertragen. Naast het kanaal waren kazematten opgetrokken, prikkeldraadversperringen en mijnenvelden neergelegd. Langs delen van het Peelkanaal zijn de kazemat ten nog terug te vinden. Verschillende vertonen de sporen van de zware gevechten die hier in de meidagen van 1940 hebben plaatsgevonden. Door het ontbreken van voldoende gelden op de begroting van het toenma lige ministerie van Oorlog is de linie indertijd als werkverschaffingsobject tot stand gebracht. Als motivering werd het belang voor de kort daarvoor in werking gezette ontginning van de Peel gebruikt. Het Peelkanaal heeft dan ook een functie voor de afwatering van het gebied. De melders vrezen dat het kanaal zal moeten verdwijnen als de waterstand voor de natuurontwik keling drastisch omhoog wordt gebracht. Heemschut Limburg voert op dit moment overleg met betrokken partijen om te bereiken dat het cultuur historische belang van de over grote lengte, nog goed herkenbare linie en zichtbare elementen van de ontginningsgeschiedenis bewaard blijven. Hans Vermeer 18 HEEMSCHUT december 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 18