Heemschut actief Behoud de Blauwpoort! Wildplassers Paleis krijgen lichtbad AMSTERDAM VIANEN - De Historische Vereniging Het Land van Brederode en Heem schut Utrecht bepleiten gezamenlijk bij het College van Burgemeester en Wethouders het behoud van het voormalige kasteelterrein, inmiddels een groen tuingebied in de binnenstad van Vianen. Als belangrijk argument is aangevoerd dat met de realisatie van een aantal woningen in het gebied - plaatselijk bekend als de Blauwpoort - een dergelijke 'verstening' als een verarming van de in oorsprong middeleeuwse stadsstructuur van Vianen moet worden gezien. Vanuit het oogpunt van beschermd stadsgezicht is dit niet acceptabel. Ook vanuit de gemeenschap van Vianen zijn al meer dere visies kenbaar gemaakt om de bestaande groene ruimte in stand te houden en tegelijkertijd publieksgerichter te maken. AMSTERDAM - Het lelijke noodhek voor de gevel van het Koninklijk Paleis werd op 1 november eindelijk verwijderd. Het was er geplaatst om de pas gerestaureerde, monumentale fagade te beschermen tegen wildplassers, die veel schade aanrichten. In een overleg tussen Stadsdeel Centrum, Heemschut Amsterdam en de Vrienden van de Binnenstad is onlangs een rapport uitgebracht over maatregelen, die eerder waren voorgesteld. Die varieerden van een ijzeren sierhek of een watergeul tot een heuse paleis wacht en een ingenieus lichtplan. Op dringend verzoek van Heemschut en de Vrienden is nu gekozen voor de minst vergaande oplossing, het licht plan. Wildplassers worden via detectie verrast met een lichtbad zodra ze de gevel naderen. Deskundigen verwachten dat dit zal afschrikken en lei den tot snel terugtrekkende bewegingen! Mocht deze maatregel toch geen effect ressorteren - regelmatig zal worden geëvalueerd - dan wordt traps gewijs gegrepen naar verdergaande maatregelen. Daarvan is Heemschut uiteraard minder gecharmeerd. Liever zien wij dan keurig, geüniformeerde paleiswachten en een mooi, nieuw bewakingsritueel ontstaan, maar dat wordt natuurlijk een kostbare zaak. Jaap Kamerling ironmgen brenthe Overijssel december 2014 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 17