r Heemschut actief Hallehuisboerderij bedreigd KRO-studio uit 1954 gemeentelijk monument Zeeland Flevolam Utrecht GELDERLAND NOORD-HOLLAND 16 HEEMSCHUT december 2014 DOETINCHEM - Tussen de Terborgseweg en de Oude IJssel in de gemeente Doetinchem ligt een lange, brede laan die de Kemnaderallee heet. Vroeger gaf de laan via een brug over de Oude IJssel toegang tot het 16e-eeuwse kasteeltje De Kemnade. Ten zuiden van de laan liggen de graslanden Men- tenslagh (later Mentenslag) tot over de Oude IJssel. Het is het overgangs gebied tussen de zandige, hoger gelegen gronden aan de oostzijde van de Oude Terborgseweg/Ettenseweg met een landgoedachtig karakter naar het relatief open dal van de Oude IJssel. In dit overgangsgebied is in 1783 de hallehuisboerderij 't IJsseltje gebouwd, in particulier bezit en voorbeel dig gerestaureerd. Het is een gemeentelijke monument. In de redenge vende beschrijving van het pand wordt, naast de harmonische architec tuur, ook de landschappelijke situering van waarde genoemd. De boerderij wordt bedreigd door het voornemen van het ziekenhuis Slingeland om op deze plek nieuw te bouwen. De aantrekkelijkheid van de locatie wordt ook gevormd door de aanwezige op- en afritten in de autosnelweg A18 ter plaatse. In de voorbereidingsfase heeft de gemeente, bij monde van de wethouder, aangegeven dat getracht wordt om de boerderij in te passen, maar dat eventuele sloop niet is uitgesloten. Eleemschut Gelderland heeft in een brief aan het college en de gemeenteraad gewezen op de cul tuurhistorische bijzondere omstandigheden van de landschappelijke situe ring, de harmonische architectuur en de goede conditie van de boerderij. Voorts is via TV Gelderland en een commentaar op een artikel in dagblad De Gelderlander aandacht gevraagd voor deze zaak. De gemeente Doetin chem heeft in een reactie op onze brief toegezegd Eleemschut te betrek ken bij het planproces. Chris Scharten EIILVERSUM - Een succes kan Eleemschut Noord-Elolland bijtekenen, sinds de gemeente Elilversum halverwege dit jaar heeft besloten de onbe schermde delen van het KRO-studiocomplex aan de Emmastraat op de gemeentelijke monumentenlijst te zetten. Eleemschut had die status samen met het Cuypersgenootschap en de historische kring Albertus Perk aangevraagd. De Elilversumse gemeenteraad voelde niets voor de plannen van de projectontwikkelaars met het complex, waartoe ook de dubbele villa van architect Slot aan de Julianalaan behoort. De ontwikkelaars hadden een sloopvergunning aangevraagd, maar de wethouder had de raad al beloofd daarte gen nee te zullen zeggen. De KRO-studio stamt uit 1954 en is vast gebouwd aan het rijksmonumentale deel, dat ove rigens ook werd bedreigd. Tegen de plannen was verzet gerezen en vele namen van (oud) omroepmede werkers prijkten onder een internetpetitie. Inmiddels wordt gewerkt aan een aangepast bouwplan. Peter Schat Noord Elolland Zuid Elolland Gronir Friesland Drentl Gelderland Noord Brabant Limburg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 16