J Heemschut actief Bouwplan Aalden maatje te veel Schoolgebouw gemeentelijk monument DRENTHE AALDEN - Te veel, te groot en te hoog voor deze cultuurhistorisch belangrijke plek. Dat vindt Heem schut Drenthe van het bouwplan in het esdorp Aalden op de locatie van voormalig taxibedrijf Seu- bers. De commissie diende daarom een zienswijze in bij de gemeente Coevorden. Het taxibedrijf met benzinepomp is al tien jaar dicht. De dichtgetimmerde gebouwen zijn geen visitekaartje voor Aalden en buurdorp Zweeloo. De rotte appel ligt tussen beide dorpen, pal aan het beekdal van de Aalderstroom. Dat is het riviertje waaraan Aalden en Zweeloo hun bestaansrecht ontlenen en dat hen scheidt. Het beekdal is opgeknapt en naast de brug is een visstrap aangelegd.De gemeente Coevor den wil de bouw van een bedrijf met daarboven twee appartementen met een maximale hoogte van 10,50 meter toestaan. Later moeten er nog tien woningen bijkomen. Heemschut Drenthe vindt dit niet passen in het van oudsher open beekdal met grasland. De verspreide bebouwing in Aalden is meestal niet hoger dan een laag met kap. Oud-Aalden is een beschermd dorpsgezicht. Heemschut constateert tevens dat de gemeente Coevorden zich bij het opstellen van het plan niet aan de regels gehouden heeft. Zo deugt de welstandsbeoordeling niet, vindt de commissie. De zienswijze en het volledige dossier zijn te vinden op: www.heemschut.nl m Leen de Graaf Drenthe Flevolam Overijssel OVERIJSSEL december 2014 HEEMSCHUT 15 Groningen DEVENTER - Het oude Hegius, zo heet het voormalig school gebouw aan de Nieuwe Markt in Deventer in de volksmond. Het Alexander Hegius Lyceum bestaat al lang niet meer en is opgegaan in een scholengemeenschap. Gelukkig heeft het gebouw aan het plein naast de Grote of Lebuïnuskerk de sta tus van gemeentelijk monument gekregen. Een mooi resul taat van een pleidooi van Heemschut Overijssel. De gemeente baseert haar beslissing op de waardebepaling uitgevoerd door bureau SteenhuisMeurs. Het pand heeft een bijzondere cul tuurhistorische waarde. Allereerst omdat het dé plek is waar eerder het Stedelijk Gymnasium (sinds 1893) stond. Bij een bombardement op 15 december 1944 werd het oude gebouw getroffen en vervolgens gesloopt. De gemeente waardeert het karakteristieke schoolgebouw, omdat het zo goed past in de historische bebouwing aan het plein. Het Alexander Hegius Lyceum werd in 1954 gebouwd naar een ontwerp van architect Wim Knuttel en diens zoon Daniël. Voor hen was het een uitdaging om te voldoen aan de moderne eisen van licht en lucht en in de verhoudingen aan te sluiten bij de historische bebouwing langs het plein. De buitenkant en het interieur zijn grotendeels in originele staat behouden. Het gebouw is een van de weinige vroeg, naoorlogse gebouwen in de stad. Dat is te zien aan de gevelgeleding met betonnen banden, de stalen kozijnen met verspringende roeden en de flauwe dakhelling. Op dit moment zijn er bedrijven in het gebouw gevestigd. In het rapport (Steen huisMeurs) staan ook aanbevelingen voor transformatie en toekomstige herbe stemming. Tot slot: Het oude Hegius is en blijft een mooi voorbeeld uit het werk van W.P.C. Knuttel! Ingrid van Bergenhenegouwen Caerus, reliëf van Janny Brugman-de Vries. Limburg Het Hegius Gymnasium kort na oplevering. Noord Brabant Friesland ■Jtrecht Gelderland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 15