Heemschut actief w.T WWÊÊ& -é&mfc Monumentaal Gasthuis aangetast De Hang in Laaxum FRIESLAND GRONINGEN GRONINGEN - Heemschut heeft bezwaar gemaakt tegen de bouwvergunning voor een dertien meter hoge studentenflat op het bin nenterrein achter het monumentale pand Had- dingestraat 17, naast het Luthers Gasthuis. Hier bevinden zich vier rijksmonumenten: de Lutherse kerk, het Lutherzaaltje, het Weeshuis, het Gasthuis en huisjes die binnenkort de sta tus van 'monument light' zullen krijgen. Tussen de huisjes en de achtergevel van het geplande gebouw is de afstand 1,33 meter. Deze gevel is bekleed met aluminium lamellen en zal zeven meter boven de daken van die huisjes uitste ken. De cultuurhistorische waarde en de bele vingskwaliteit van het Gasthuis worden hierdoor aangetast. Volgens Heemschut Groningen is de bouwvergunning onvolledig. Een vergunning voor een monumentenactiviteit en een erf goedvergunning archeologie zijn niet verleend. Bovendien is het bouwplan in strijd met enkele regels van het bestemmingsplan. De bouwvergunning is verleend toen het vorige bestemmingsplan nog van kracht was. Dit bestemmingplan stond bebouwing op het bin nenterreinen tot ongeveer dertien meter toe. Volgens het nieuwe bestemmingsplan voor de binnenstad van de gemeente Groningen mag hier niet hoger dan vier meter gebouwd wor den. Toen dit bekend werd, maakte een aan tal projectontwikkelaars snel gebruik van de mogelijkheid binnenterreinen vol te bouwen met 'monsters', zonder rekening te houden met de omwonenden. Tineke Vooijs LAAXUM - In de dertiger jaren van de vorige eeuw, toen de haring- en ansjovisvisserij nog lucratief was, heeft de firma Rook uit Lemmer bij de haven van Laaxum een rook- en zouterij laten bouwen van wit kalkzandsteen. Nadat de Afsluitdijk was aangelegd, was het snel gebeurd met de visserij. In 1940 kwam de rokerij in handen van de vishandel Smits en Zwaan uit Stavoren. De Hang werd een palingrokerij, maar aan deze activiteiten kwam eveneens een einde. Het gebouw werd daarna door de plaatselijke vissers gebruikt als opslag en het ontwarren van netten en deed dienst als ontmoetings plaats waar de mannen het laatste nieuws uitwisselden. De toenmalige gemeente Nijefurd heeft op 25 juli 2008 dezoutloods aangewezen als gemeentelijk monument. 'Vanuit cultuurhistorisch oogpunt is de zoutloods een belangrijk en uniek object dat verwijst naar de oude Zuiderzeetijd. Met de aan wijzing wordt eventuele sloop of andere verstoring van de zoutloods voorkomen en behoudt het zijn monumentale waarde', aldus burgemeester John Boekhoven. Het pand wordt nu gebruikt als opslag en wordt verder niet onderhouden. Zo wordt het overgeleverd aan de elementen en is daardoor in verregaande staat van verval. Het pand is in eigendom van de erfgename van de visrokerij en het per ceel is van het Wetterskip Fryslan. De Werkgroep Cultuurhistorisch Erfgoed Warns Skarl Laaxum wil het pand graag snel restaureren en heeft al een paar pogingen gedaan om het pand in een stichting onder te brengen, maar daar voelt de eigenaar niets voor. Deze wil het liefst een horecabestemming in het gebouw zien, echter dit is in strijd met de regels in het vigerende bestemmingsplan. Heemschut Friesland gaat in overleg met de werkgroep proberen het gestrande proces weer nieuw leven in te blazen en wil daarna in overleg treden met de gemeente Südwest Fryslan en de eigenaar. Sjolle Wieringa 14 HEEMSCHUT december 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 14