met lef bekijken Het laatste interview van de vierdelige reportagereeks over studenten van erfgoed gerelateerde studies vindt plaats op de binnenplaats van de Academie van Bouwkunst in Amsterdam. Het is voor de studenten een belangrijke dag met presentaties; in het hele gebouw hangt een energieke sfeer en zijn groepjes in de weer met maquettes. Architectuur leeft hier volop! Gabor Kozijn Het Oudezijds Huiszittenhuis uit 1665 en de Stadsturfpakhuizen waarin de Academie van Bouwkunst zetelt. De Academie van Bouwkunst is gehuisvest in het door Willem de Keyser ontworpen Oudezijds Huiszittenhuis uit 1665 aan het Waterlooplein. Sinds 1946 is dit gebouw en de naastgelegen Stadsturfpakhuizen in gebruik door de Academie. Vandaag de dag biedt de hogeschool de master- opleidingen Architectuur, Stedenbouw en Landschapsarchitectuur aan. Hoe kijken studenten van deze masters aan tegen hedendaagse monumentenkwesties? De studenten Architectuur Richard Proud- ley en Max Meijer hebben deze zomer deel genomen aan een bijzonder project. Stu denten van de Academie van Bouwkunst en de Reinwardt Academie hebben twee maanden gewerkt aan een herontwikke lingsplan voor het gebouw van Felix Meritis aan de Keizersgracht in Amsterdam. Tijdens dit project hebben Richard en Max vooral gedacht vanuit de kansen voor het gebouw en de functies die het kan hebben voor de stad. Het erfgoedperspectief was zodoende niet het belangrijkste criterium. Wanneer je een historisch gebouw wilt herontwikkelen moetje kijken waarom het niet functioneert, waarom staat het leeg? Een architect heeft eigenlijk drie opties betogen de studenten. Ten eerste de historie als basis nemen voor de restauratie. Ten tweede respectvol met het gebouw omgaan, maar intern veel ver anderen voor een nieuwe functie. Als derde kan een pand zowel intern als extern radi caal worden aangepast. Alle drie de opties zag je terug bij de verschillende inzendin gen. Welke optie hun voorkeur heeft hangt sterk af van het gebouw en de geschiede nis. Je moet op zoek gaan naar de kwaliteit van een gebouw, die moetje hergebruiken. De derde deelnemer aan het gesprek is Jer- ryt Krombeen, hij volgt de master Steden bouw. Stedenbouwers hebben een andere bijdrage aan de historie dan architecten stelt hij. De levenscyclus van een gebouw is kor ter dan van een stedenbouwkundige struc tuur, kijk maar naar de Nederlandse binnen steden. Jerryt heeft met het bureau Plein06 de prijsvraag in het kader van het eeuw feest van Heemschut gewonnen. Deze ging over de Wegh der Weegen tussen Utrecht en Amersfoort, een ontwerp van Jacob van Campen. Hierin komt zijn visie op erfgoed goed naar voren. De weg werd gerevitali seerd door het zeventiende-eeuwse master- plan en de vier historische fases opnieuw in 12 HEEMSCHUT december 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 12