De stelling: De stelling: 'De herbouwde molen van Burum blijft terecht een Rijksmonument' CHRISTIAN PFEIFFER, Molenaar ambachtelijke koren molen De Vriendschap, Weesp JACQUELINE BRAUWERS, Bestuurslid Stichting Erfgoed Kollumerland Nieuwkruisland Belachelijk. De monumentenstatus is onterecht. Als ik een oud model Porsche maak van nieuwe onderdelen (en één oude velg) heb ik toch ook niet meteen een oldtimer? Ik begrijp de emotie meer dan goed. De verwoesting van je molen is het ergste wat een molenaar kan overkomen, maar we moeten wel reëel blijven. Monumentenbe- heer is dynamisch. Soms komen er nieuwe monumenten bij, soms vallen er monumenten af. Hoe zuur dat ook is. Ik verwonder mij over alle andere argumenten die erbij worden gehaald om de molen wel tot monument te benoemen, zoals het beschermd dorpsgezicht. Maar uiteindelijk moet het toch echt om het gebouw zelf gaan. Daar is weinig ouds meer aan. Dit schept ook een gevaarlijk prescedent. Waar eindigen we? Kunnen we straks monumenten nieuw bouwen? De status van Rijksmonument is met deze beslissing geen middel meer, maar een doel geworden. Dat is fout. Jazeker! Zoals de Tweede Kamer terecht opmerkt is het bouwen van een replica wat anders dan het consciëntieus herstellen van een oude molen met nieuw materiaal. Want ja, natuurlijk, behalve veel originele ijzeren onderdelen is er ook veel nieuw materiaal gebruikt. Maar dat is dan wel materiaal wat vanuit zijn aard geen lang leven beschoren is en dus regelmatig vervangen moet worden wil het monument blijven bestaan. Het is net als met het houten schip van Theseus, een vraagstuk waar filosofen graag hun tanden in zetten. Dat schip voer de haven uit en op zee werden één voor één alle planken vervangen. Een schip is immers onderhoudsgevoelig. Maar was het een ander schip geworden, wat de haven weer binnenvoer? Nee natuurlijk niet! Windlust is in de loop der jaren vaak gerestaureerd, liefdevol, met gevoel voor de historie, met behoud van ziel en uitstraling. Zo ook nu. Windlust draait weer, maalt weer, pelt weer. Een authentiek werktuig, liefdevol hersteld, met gevoel voorde historie, met behoud van ziel en uitstraling. Een monument, zelfs binnen de criteria die de RCE hanteert. december 2014 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 11