Jongste restauratiearchitect ooit in Nederland erkend Werelderfgoedstatus van Nellefabriek Rotterdam Erfgoednieuws Nominaties Erfgoedprijs bekend Bergen op Zoom, Coevorden, Mid den-Delfland en Rheden zijn genomi neerd voor de BNG Bank Erfgoedprijs 2014. De jury - bestaande uit James van Lidth de Jeude, Karei Loeff, Lies- beth van der Pol, Jan van de Voorde, Andries Ponsteen en Paul Spies - is van mening dat deze vier gemeenten zich bovengemiddeld inzetten voor erfgoed en zich daarmee onderscheiden. De prijs wordt dit jaar voor de vijfde keer uitgereikt aan de gemeente die erf goed op de meest inspirerende wijze integreert in haar beleid, organisatie en uitvoering. Op vrijdag 31 oktober wordt tijdens een feestelijke uitreiking in Kampen, bekendgemaakt wie de Beste Erfgoedgemeente van Neder land 2014 is. De winnende gemeente ontvangt 25.000 euro. Met zijn 35 jaar is Bastiaan van der Kraats de jongste erkende restauratiearchitect met eigen bureau ooit in Nederland. De toege nomen belangstelling voor erfgoed uit zich hiermee in verjonging van het professionele werkveld. Met de erkenning mag lmeter98 het keurmerk Restauratiekwaliteit van de Stichting Erkende Restauratiekwaliteit Monumentenzorg (ERM) voeren en toetre den tot de Vereniging van Architecten Werk zaam in de Restauratie, VAWR. Eén van zijn opdrachten is de herbestemming van de Utrechtse Cereolfabriek tot een multifunc tioneel centrum, dat na de zomer wordt opgeleverd. Conny Fluerkens-Steenwinkel Na jarenlange voorbereiding is in Qatar bekend geworden dat de Van Nellefabriek het tiende werelderfgoed in Nederland is gewor den. Het laatst aangewezen werelderfgoed in 2010 was de Amsterdamse grachtengor del. De Van Nellefabriek was door Neder land voorgedragen als één van de meest uitzonderlijke, modern vormgegeven iconen van industriearchitectuur uit de vroege twin tigste eeuw. De voormalige koffie-, thee- en tabaksfabriek is in opdracht van ondernemer Kees van der Leeuw ontworpen en vanaf 1925 gebouwd door het architectenbureau Brinkman en Van der Vlugt. Als 'daglichtfa briek' bood de fabriek maximale productivi teit, moderne materialen en ideale werkom standigheden. Nadat de productie rond 1995 stopte, is de fabriek een nieuw leven begon nen, gerestaureerd en herbestemd als de Van Nelle Ontwerpfabriek. Het authentieke karakter bleef daarbij volledig bewaard. september 2014 HEEMSCHUT 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 45