Wat nu te doen...? derijen en negerhutten, door het onthul len van een informatiebord bij een van de opgegraven fundamenten. De particuliere begraafplaatsjes bij de cottages zijn een relict uit het tijdperk van de indianen, dus van voor 1640. Deze traditie werd overge nomen door de kolonisten. Het meest in het oog springend is echter de architectuur en het materiaalgebruik van de vele cottages. Het zijn de beeldbepalende elementen bij uitstek voor de charme van de bebouwde delen van Saba. Ook de resten van de oude achttiende- eeuwse plantages zijn de moeite waard. Die bestaan merendeels uit, inmiddels door het tropisch woud weer overgroeide, akkertjes in terrassenbouw. Sommige zijn zelfs nog in gebruik ook al is dit op kleine schaal, soms moeilijk toegankelijk en zeker moeilijk te bewerken. In het project 'SABAGRO' wordt samen met de universiteit van Wageningen bestudeerd in hoeverre land- en tuinbouw weer gestimuleerd kunnen worden om Saba minder afhankelijk te maken van importpro ducten. Dit zou heel goed samen kunnen gaan met een soort restauratie en herge bruik van de kleine plantages. Ook bevinden zich resten van de indigo- en suikerindustrie op het eiland. De cottages worden bedreigd door nieuw bouw. Sommige zijn inmiddels geheel ver nieuwd en opgetrokken in beton. De aan vraag voor de Werelderfgoedlijst is op de lange baan geschoven door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. De belangrijkste reden is het ontbreken van enige vorm van bescherming. Heemschutter René Caderius van Veen, die in 2011 uit Groningen vertrok en nu woonachtig is op Saba, trekt met ver eende krachten aan de bel. Zo probeert hij bij de lokale overheid een kadasterkaart te bemachtigen. Een eerste stap in het proces om te komen tot een verantwoorde bescher ming van de eilandcultuur weer vlot te trek ken. De vraag is of de Nederlandse manier van erfgoedbescherming op een Caribische eiland een op een over te zetten is. Mis schien zijn andere vormen van bewustwor ding, en daarmee behoud en bescherming, noodzakelijk. Het boek The Monuments of Saba' bevat 20 bladzijden met aanbevelin gen. Sommigen zijn bekend en op een iets aangepaste wijze prima uitvoerbaar. Voor beelden zijn het opzetten van een Monu mentenloket, waar de eilanders terecht kunnen met hun vragen, en het instellen van een monumentenfonds dat bijdraagt Dezelfde situatie in 2014. Ook een bijzonder detail als de klokkentoren is verdwenen. Brugman: 'Toen ik in 1986 met mijn echtgenote en dochtertje Bibi op Saba verbleef, vroeg mijn doch ter wat die stenen in de tuin van de cottage toch voor dingen waren. Ze zat heerlijk in het zonnetje...op een grafzerk. Ik legde haar uit dat daaronder mensen begraven lagen, waarop zij antwoordde: '"Dat is dan pas gebeurd want deze steen is nog warm'." aan het in stand houden van karakteristieke (onderdelen van) panden. Het belangrijkste is echter bewustwording van het erfgoed bij de jongste generatie. Misschien ligt er voor het onderwijs op Saba een eerste taak om de eilanders te wijzen op hun unieke cul tuur, zodat het eiland 'unspoiled' en daar mee aantrekkelijk blijft voor bewoners en toeristen. Omdat er een forse taak ligt in de bescherming van het Sabaans erfgoed zijn er plannen om te komen tot een werk groep binnen Heemschut die zich specifiek zal richten op de BES-eilanden, als bijzon dere Nederlandse Gemeenten. De 'waak hondfunctie' van Heemschut wordt hiermee uitgebreid. Frans Brugman was docent aan de Univer siteit van de Nederlandse Antillen (1984- 1995) en directeur van de N.V. Stadsher stel Willemstad (1995-2012). Thans is hij consultant bij Bridgeconsult en lid van de commissie Noord-Holland van Heemschut. René Caderius van Veen leverde waarde volle bijdragen aan dit artikel. Een overzicht van de panden die als monument op Saba aangemerkt zouden moeten worden, is te vinden op de site www.sabaweb.nl/monumenten- saba. Deze site is samengesteld door Heemschut-vrijwilliger René Caderius van Veen. juni 2014 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 9