Saba Saba op de Werelderfgoedlijst? werd om zoveel mogelijk documentatie aan te dragen ter onderbouwing van de aan vraag. Op basis van eerdere onderzoeken is een rapport verschenen met betrekking tot de aanvraag van Saba als 'mixed-site' te worden geplaatst op de Werelderfgoed- lijst. Het gebrek aan beschermende maat regelen, aan voortgang met het opstellen van een voorlopige monumentenlijst en aan een beschermend plan op basis van de Wet ruimtelijke ordening zijn stevige tekort komingen. Daarnaast is het niet ingesteld hebben van een onafhankelijke en deskun dige monumentencommissie en het niet uitwerken van de monumentennota voor de bescherming van het gebouwde erf goed fnuikend gebleken. Het leidt er toe dat plaatsing op de UNESCO-werelderfgoedlijst niet aan de orde komt voor het jaar 2020. En dat terwijl er nog steeds voldoende te beschermen is! Zo opende ons Koningspaar in 2013 een route langs overblijfselen van suikerbran- Een pilotproject, waarbij eigenaren een gun stige restauratielening bij het NRF zouden kunnen afsluiten, kwam niet van de grond. Op Saba werden 'startnotities' geschreven, waarbij keuzes samen hingen met condities als eigendomssituatie, kans op financiering uit een toekomstig revolving-fund, mogelijke exploitatie van het object en ambities van de eigenaar. Een eigenaar van een cottage haakte af omdat hij geen duidelijkheid kreeg over fiscale consequenties van zijn plannen. Voor een andere eigenaar duurde het alle maal te lang. Ook impulsen vanuit Neder land door onder meer Stadsherstel Amster dam, samen met het ministerie van OCW, mochten niet baten. De indruk in Nederland bestond uit het feit dat onvoldoende steun werd gekregen van de zijde van de plaatse lijke overheid. De Sabaanse overheid heeft in 2011 ver zocht om op de UNESCO Werelderfgoedlijst te komen op grond van de bijzondere natuur en de cultuurhistorische waarden. Die aan vraag was echter zo onvolledig, dat in april 2013 aan René Caderius van Veen, die sinds enkele jaren op Saba woont, door de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed verzocht Saba 2010 'vastgesteld: ...overwegende dat tot behoud van monumenten van geschiedenis en kunst alsmede tot behoud van het stadsgezicht het noodzakelijk is voorschriften vast te stellen ter uitvoe ring van de Monumentenlandsverordening 1989...'. De wettelijke basis vormt de Monumentenwet Bes. Daar is het verder bij gebleven. Saba heeft geen monumen- tenraad, geen monumentenregister en der halve ook geen verbod op sloop, omdat er geen monumenten zijn aangewezen. Tot het zo ver is, kan iedere eigenaar van een tra ditionele houten cottage deze slopen om er een betonnen of stenen woning met meer dere bouwlagen voor in de plaats te bou wen. Hoewel er regels zijn dat een gebouw niet hoger mag zijn dan twee verdiepingen, trekken de eilanders zich in de praktijk hier niet veel van aan. Het in Nederland succesvolle Nationaal Restauratie Fonds (NRF) heeft gelden gere serveerd voor Saba, oorspronkelijk een bedrag van 1,25 miljoen euro. Door het ont breken van aanvragen is een deel van deze som besteed aan projecten op Bonaire, zodat thans nog 750.000 euro beschikbaar is voor initiatieven op Saba. Frans Brugman publiceerde in 1995 een boek over de historie van de cot tages op Saba. The monuments of Saba. The Island of Saba, a Carib- bean example' werd uitgegeven door De Walburg pers en is tweedehands via diverse websites te bestellen. Het postkantoor, gebouwd in 1930 dat in de jaren '80 ook het toeristenbureau onder dak kreeg. 8 HEEMSCHUT juni 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 8