L Aantasting 1 Saba meet slechts dertien vierkante kilo meter. Het eiland kent steile hellingen en heeft een mild klimaat. Het cultureel erf goed in de vorm van houten cottages komt in het ruige landschap goed tot zijn recht. Rond 1645 landde een groep Hollandse kolonisten vanuit St. Eustatius en stichtte er een permanente nederzetting. Na ruim vijftig jaar van strijd tussen Fransen, Engel sen en Hollanders, kwam Saba eind 17de eeuw onder supervisie van het Hollandse St. Eustatius. Tot het einde van de Tweede Wereldoorlog was Saba een geïsoleerde, maar zelfvoorzienende gemeenschap. De huidige eilandbewoners, geboren en geto gen Sabanen, zijn oorspronkelijk afkomstig uit Zeeland, Engeland, Ierland of Schotland. De oudste bewoningsgeschiedenis gaat echter terug tot de precolumbiaanse peri ode. In 2013 zijn er op het eiland vitrines geplaatst met artefacten en andere sporen van de indianenstammen die Saba voor de kolonisatie bevolkten. Saba vormt samen met St. Eustatius en St. Maarten het bovenwindse deel van de voor malige Nederlandse Antillen. De Beneden windse eilanden Aruba, Bonaire en Curagao liggen ongeveer 900 km zuidelijker, voor de kust van Venezuela. Bij elkaar leven op het eiland ca 1.900 mensen. Door de komst van het vliegveld in 1963 is het toerisme, waaronder duiktoerisme, op gang gekomen. De aanwezigheid van de Saba University heeft in korte tijd het aantal bewoners met 600 doen toenemen. De monumentale cottages zijn verspreid over het eiland terug te vinden in plaatsen met intrigerende namen als Heli's Gate, Windwardside, St. John's en The Bottom. The Bottom is de hoofdstad van het eiland. Hier bevinden zich de bestuursgebouwen en de residentie van de gouverneur. The Bottom telt een veertigtal historisch waar devolle gebouwen en Windwardside rond de zeventig. De gevels van de oorspronkelijke woningen zijn bedekt met wit geschilderde houten shingles (houten plankjes afge leid van het Duitse woord Schindel) of wit geschilderde houten delen. De roodgeverfde shingles op het dak zijn beeldbepalend in het landschap. De luiken zijn geschilderd in de kleuren wit en groen en de boeiboor- den en de veranda's zijn veelal afgewerkt met zogenaamde gingerbread-sierlijsten. De kenmerken van de huizen dienen vol gens een 'voorschrift' van de toenmalige Lt. Governor Wycliff Smith van 21 juli 1986 te worden gerespecteerd. Behalve de wonin gen is ook het stratenpatroon op het eiland onveranderd, evenals de terreinafscheidin gen, die bestaan uit natuursteen. Opvallend zijn ook de kleine begraafplaatsjes in de particuliere tuinen van de cottages. Soms gaat het om één of twee zerken, het kunnen er ook tien zijn. Op het eerste oog lijkt er dus sprake te zijn van een 'Unspoiled Queen'. Echter, duide lijke beschermende regels ontbreken. Wie beter kijkt en vaker terugkeert ervaart dat. Hoewel het lijkt alsof het eiland nog steeds lieflijk en onbedorven is, staan de cul tuurhistorische waarden sterk onder druk. Slechts een relatief kleine driehoek vanaf de sulfaatmijn tot aan de top van het eiland is aangemerkt als beschermd natuurmo nument. Voorts is het 'onderwaterpark' rondom het eiland goed beschermd. Vanaf 1985 is door de auteur van dit artikel en prof. dr. ir. L.C. Temminck Groll uitge breid onderzoek verricht naar de geschiede nis, de typologie en de invloeden van buiten met betrekking tot de typisch Sabaanse cottages. Toen werd al gepleit om maat regelen ter bescherming van dit cultureel erfgoed te nemen. Aan de hand van deze studie kon een monumentenregister wor den opgesteld. Waardenstellingen voor een tiental monumentale objecten werden vervaardigd en aangeboden aan de gezag hebber. Aanwijzingsbeschikkingen konden worden verstuurd en het eiland zou daarna hebben kunnen beschikken over een gevuld monumentenregister. In 1989 kwam er een Monumentenlandsverordening. In 2010 werd een 'Monumenteneilandsverordening juni 2014 HEEMSCHUT 7 Dezelfde plek in The Bottom voor de nieuwbouw. Situatie 1986.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 7