Een uniek interieur in Den Haag 4 Op stap in Noord-Brabant met Jan van Gils 22 Herinnering uit de Eerste Wereldoorlog hersteld 30 De actieve Vrienden van de Stadskern Zwolle 33 HEEMSCHUT En verder: INHOUD 'Unspoiled' Saba? Ondanks de wens om te komen tot een Unesco status is het gebouwd erfgoed van Saba nog niet beschermd. 'Voor den Burgemeester' Steeds minder vaak worden ambtswoningen toegewezen. In Laren is er nog een in gebruik. Plannen van HYP De Heemschut Young Professionals presenteren hun ideeën voor de toekomst. Brugwachtershuisjes Met het verdwijnen van de functie van burgwachter is er ruimte voor nieuwe bestemmingen. Omslag (foto: Carl Pruneau, Wikimedia commons) Zicht op Windwardside vanaf de Boobyheuvel, 2011. eRFooeDveReniGinc Heemschut Actief 14 De Stelling 11 Gastcolumn 25 Erfgoednieuws 28 Verenigingsnieuws 31 Erfgoedexcursies 38 Voordeel als Heemschutter 41 Het zijn drukke tijden in erfgoedland. Terwijl de economie zich langzaam herstelt, moeten we als erfgoedor ganisatie sneller schakelen en zijn we op steeds meer vlakken actief. De nieuwe Erfgoedwet gaat naar alle verwachting koppelingen leggen met roerend erfgoed, verzamelingen en voorwerpen, waardoor monumentale ensembles beter kunnen worden beschermd. De uitwerking van het Energie-akkoord heeft gevolgen voor alle woningbezitters en zeker ook voor monumenteneigenaren. Ook de plan nen voor waterbeheersing eisen onze aandacht. Hoe wordt het erfgoed vei lig gesteld en behouden? Er dient zich veel aan, zoals de nieuwe Omgevings- wet. Nieuwe colleges van burgemees ter en wethouders en nieuwe raads leden moeten aan de slag met meer gedecentraliseerde taken. Zij zullen de belangen van ons erfgoed meer en meer moeten behartigen... Maar Nederland maakt intussen deel uit van Europa, dat zich met een eigen Erfgoedlabel voorzichtig meer op de weg van het cultureel erfgoed begeeft. Met Europa Nostra vertegenwoordigen wij onze erfgoedbelangen. Toerisme en erfgoed vormen nog steeds een bron van kansen, maar massatoerisme daarentegen kan ook een bedreiging betekenen. We kijken ditmaal overzee. In deze Heemschut staat Saba cen traal: een van de BES-eilanden met bijzondere kenmerken die waardering en bescherming verdienen. Ik wens u een goede zomer met veel mooie en nieuwe erfgoedervaringen! Karei Loeff, directeur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 3