Vaals en Aken Laren NH: brink, basiliek en villa's Erfgoedexcursie Programma vrijdag 29 augustus Op zaterdag 30 augustus organi seert de commissie Limburg van Heemschut een excursie naar Vaals en Aken. Deze twee plaatsen zijn al eeuwen verbonden door de bouw kunst, onder andere door het werk van architect Jacob Couven en door economische ontwikkelingen. Gescheiden waren de plaatsen door voortdurend wisselende bestuurlijke grenzen, die terug te voeren zijn tot de opdeling van het rijk van Karei de Grote. Aken als de oude keizer stad houdt de herinnering aan Karei de Grote levend met onder meer de schitterende Dom. Vaals viel binnen het territorium dat sinds de Tach tigjarige Oorlog rechtstreeks door de Staten Generaal werd bestuurd. Het kende daarom de eerste protes tantse kerkenbouw binnen de gren zen van de Republiek. Het programma sluit aan op verbin dingen van het openbaar vervoer van en naar de Randstad via Heerlen en Maastricht. De kosten zullen onge veer 35 per persoon bedragen. U kunt uw belangstelling nu al ken baar maken via Marianne van der Eisen, secretariaat van Heem schut Limburg bij het Huis van de Kunsten, mvdelsen@hklimburg.nl of tel. 0475-399 299. Nadere informa tie zal daarop volgen. Op vrijdag 29 augustus organiseert het Lan delijk Bureau een excursie naar Laren NH. Laren is rijk aan monumenten. Het boeren dorp, dat in de 19de eeuw werd ontsloten door de Gooische Stoomtram, werd rond 1900 een kunstenaarsdorp. Vele bekende kunstschilders werden aangetrokken door de natuur en de tijd die er had stil gestaan. Met de komst van de stoomtram veranderde het karakter. Laren werd een villadorp, maar het groene karakter bleef behouden. Heemschut directeur Karei Loeff is de gids tijdens deze tocht langs de meest bijzondere monumenten. Van het 'klein Vaticaan' aan de Brink met de imposante Sint-Jansbasiliek, ontworpen door de Deventer architect Wolter te Riele, tot de rustieke boerderijen en mar kante villa's. Na een inleiding in de verbouwde kapel van het Brinkhuis, een voormalig klooster dat in 2012 werd herbestemd tot bibliotheek en ontmoetingscentrum, volgt een bezoek aan de imposante basiliek. Een wandeling door het beschermde dorpsgezicht van Laren voert langs bijzondere straatjes en panden. We sluiten af in de antieke poffertjeskraam, een mobiel monument dat in meer dan 150 jaar niet is veranderd en die op een traditio nele manier wordt geëxploiteerd. 13.00 uur - Inloop in het Brinkhuis met een kopje koffie of thee 13.30 uur - Presentatie in het theater door Karei Loeff: de historie van Laren 14.15 uur - Wandeling door het bescherm de dorpsgezicht van Laren 15.45 uur - Aankomst in de poffertjeskraam, afsluiting met poffertjes en een drankje 16.30 uur - Einde excursie Laren is per bus bereikbaar vanaf station Hilversum of Naarden Bussum. Op eigen gelegenheid kunt u voorafgaand aan de excursie een bezoek brengen aan het bekende Singer museum. Kosten van de excursie bedragen voor leden 22,50 en voor niet leden 25. De poffertjeskraam in Laren is een uniek monument. juni 2014 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 39