de aarde beeft, monumenten kraken Sinds Groningen te kampen heeft met aard bevingen als gevolg van de gaswinning, zit de schrik er flink in bij eigenaren van monu menten en panden in beschermde dorps gezichten. Heemschut Groningen vraagt zich af of de compensatiemaatregelen die minister Kamp van Economische Zaken neemt, voldoende zullen zijn om het Gro ninger erfgoed in stand te houden. De com missie schreef daarom, omdat er provincie- overschrijdende effecten zullen zijn, samen met de commissie Friesland en Drenthe een brief aan de Tweede Kamer. Heemschut Groningen betwijfelt of de spe cifieke problematiek van monumenten wel genoeg wordt onderkend. Het ontbreekt aan middelen en mankracht voor een spoedig herstel en ook voor het aardbevingsbesten- dig maken van de monumentale gebouwen. Om de schade aan een monument te bepa len en met oplossingen te komen, is het van belang te weten hoe het object gebouwd is. Standaardmaatregelen helpen niet en sommige ingrepen kunnen zelfs schadelijk zijn. De NAM zet onvoldoende deskundige restauratiespecialisten in en reageert traag naar particuliere eigenaren. Heemschut Groningen vraagt zich verder af wat er gaat gebeuren met monumenten die onbewoonbaar zijn of worden verklaard. Verwaarlozing en sloop liggen daar op de loer. Bovendien kan de problematiek zich uitbreiden naar andere gebieden. Grotere delen van Noord-Nederland hebben last van bevingen, maar daar is nog geen goed plan opgesteld. Heemschut Groningen is met de NAM in gesprek en probeert waar mogelijk zaken bij te sturen. Ondertussen kan de grond in Groningen opnieuw gaan beven. De foto's van Hans Dekker maken duidelijk dat gevolgen nu al ernstig zijn. Over de gevolgen van een nieuwe en mogelijk krachtiger aardbeving is niets met zekerheid te zeggen, maar de Groningers houden hun hart vast. Godlinze, Peperstraat 14. Links en boven: Leermens, Tolweg 14. Krewerd, 't Noorn, Pastorieweg 8. Krewerd, 't Noorn, Pastorieweg 8.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 37