Brugwachtershuisjes herbestemd Karei Loeff Leegstand Steeds vaker komen ze leeg te staan: brugwachtershuisjes. Nederland telt als waterland een enorm aantal beweeg bare bruggen die, voor een deel alleen in de zomermaanden worden bediend ten behoeve van het recreatieve ver keer. Bij belangrijke vaarwegen had iedere brug een brugwachter. Die tijd is door de toepassing van nieuwe elektro nica voorbij. De huisjes blijven bestaan. Sommige zijn pareltjes, die wachten op een nieuwe bestemming. Brugwachter bij de Pier Christiaansloot te Echtenerbrug, Friesland, 2007. 'Leegstaande brugwachtershuisjes, meestal gemeentelijke monumenten, soms zelfs rijksmonumenten, vragen om een invulling die gebruik maakt van deze positieve eigen schappen en op deze manier de openbare ruimte aantrekkelijker maakt en verleven digt', aldus de Stichting Brugwachtershuis jes. Lotti Hesper is creatief projectontwik kelaar, Wouter Gelderloos verbinder in het publieke domein en Maartje Vos-Swinkels cultureel ondernemer. Zij vonden elkaar en vormen sinds 2012 het bestuur van een stichting, die zich richt op meer belang stelling voor deze bijzondere typologie van kleine gebouwtjes. De stichting Brugwachtershuisjes richt zich enerzijds op de eigenaren van lege brug wachtershuisjes en anderzijds op initiatief nemers die een creatieve invulling aan de huisjes willen geven of hebben gegeven. Bovendien zijn (deel)gemeentes en woning corporaties directe belanghebbenden. De stelling van de stichting, die Heemschut van harte ondersteunt, is dat brugwachters huisjes in gebruik zorgen voor een positie ver beeld van de stad en het platteland. Leegstand bevordert immers de kans op inbraak, kraak en verloedering en kan uit eindelijk ook leiden tot sloop. Als katalysator voor het herbestemmen en het hergebruik heeft de stichting een mooie website in het leven geroepen. Op www.brugwachtershuisjes.nl is een kaart te vinden met leegstaande exemplaren, maar ook met de huisjes die inmiddels een inspirerende herbestemming hebben gekregen. De site inspireert met kansrijke ideeën voor leegstaande brugwachtershuis jes, het beheer ervan en de inzet voor met name culturele doeleinden. Zo zijn huisjes beschikbaar gekomen als expositieruimte en zijn er voorbeelden van kleinschalige kiosk- of horecafunctie. In Amsterdam leven inmiddels plannen voor een netwerk van Bed Breakfasts. Ongetwijfeld zal dit idee, mits goed georganiseerd en gepromoot, een geheel nieuwe doelgroep van (erfgoed) liefhebbers aanboren. Leiden, Havenplein. Brugwachtershuisje annex politiepost, bouwjaar 1929-30. Het brugwachtershuisje van de brug bij Gorin- chem zal niet gemakkelijk een herbestem ming kunnen krijgen. Dagelijks perst het ver keer van de A27 zich over deze brug, waarvan het bedieningshuisje is uitgevoerd met een fraai mozaïek. Maar op veel andere locaties zijn er voldoende kansen voor een nieuwe bestemming. In steden markeren de huisjes vaak de overgang tussen het centrumgebied en de woonwijken. Op het platteland verbin den zij doorgaande wegen en vaarwegen, waar mensen genieten van het uitzicht over het water en de passerende boten. juni 2014 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 35