Nieuw leven voor grafkelder Restaureren en herbestemmen van monumenten kost vaak veel tijd. Het mausoleum van Kruyff Bartholomeus ZN in Rotterdam is daar een voorbeeld van. Gelegen op de begraafplaats 'Oud Kralingen' is het familiegraf na acht jaar verval van de ondergang gered. Deadline 1-fet zou mooi zijn als het op korte termijn kan, schrijft hij in een bericht dat er 0.4 seconden over doet om bij mij aan te komen. Tfj stuurt foto's van vroeger en nu op: Terwijl de man van de straathoek twintig meter richting kerk loopt, trekt hij een zwarte jas aan, brandt de toren af en wordt hij weer opgericht. In de bibliotheek duurt het honderd jaar om een boek te sluiten; monnikenwerk, als het spuiten van een graffiti op een brugpijler die twee keer per jaar onder water staat. Ik bereken hoeveel water er langs de graffiti stroomt voordat alle verf erin opgenomen is, hoe tang het duurt een boek te openen, een toren te bouwen, een gedicht te schrijven, iets te maken en zo tang op te poetsen tot de tijd erin opgaat. Tfet zou mooi zijn als het op korte termijn kan. Tim Tardijs Eén van de vele vergankelijkheidssymbolen in het mausoleum. Elet grafmonument op 'Oud Kralingen'. Conny Steenwinkel Norman Langelaan is verantwoordelijk voor de eerste resultaten van het herstel. Langelaan verzorgde een restauratieplan met begroting. Met een tekening van archi tect Backx diende hij, een kwartier voor de deadline, een subsidieaanvraag in bij de provincie. De provincie zag de waarde in van het object en verstrekte een subsidie van 400.000. Het restant van de inves tering wordt door middel van sponsering en geleend geld door de beheerder van de begraafplaats bijeengebracht. Niet alleen de omvang van het Neo- Romaanse mausoleum is imposant, maar ook de detaillering. In het gebouw is veel natuursteen toegepast. De grafkelder is te bereiken via een prachtig smeedijzeren hekwerk en wordt afgesloten door een witte marmeren plaat, die verschuifbaar is op een ijzeren rails. Zelfs de stalen trap naar de grafkelder kan verschoven worden, zodat de kisten horizontaal in de kelder kunnen zakken. In de grafkapel zijn overal vergan kelijkheidssymbolen toegepast. In de grafkelder zal plaats zijn voor 300 urnen. Het streven is om op 2 november (Allerzielen) de eerste urnen te kunnen plaatsen. Daarnaast zal de grafkelder tij dens Open Monumentendag 2014 mogelijk opengesteld worden voor publiek. Voor de commissie Heemschut Zuid-Holland en de historische Vereniging Stedebouwkundig Wijkbehoud is een hoofdpijndossier hier mee goed geëindigd. Tim Pardijs, stadsdichter van Zutphen, maakte in opdracht van de monumenten commissie het volgende gedicht naar aan leiding van de erfgoedagenda in Zutphen: V Langelaan: 'Vorig jaar, tijdens een bezoek aan de begraafplaats, zag ik het vervallen rijksmonument. Het gebouw uit 1911 stond er zwaarmoedig bij. Er stonden steigers omheen, maar er waren geen tekenen van recente herstelactiviteiten'. Een idee voor herbestemming was er al wel: men wilde het pand geschikt maken als columbarium (urnenstalling). Door de hoge kosten was de zaak blijven steken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 34