Op de bres voor het erfgoed van Zwolle Norman Vervat Zwolle kent een rijke geschiedenis, die tot op de dag van vandaag zichtbaar is. In cijfers vertaald is het erfgoed van Zwolle indruk wekkend. De gemeente telt maar liefst 491 rijksmonumenten en 321 gemeentelijke monumenten. De binnenstad is beschermd stadsgezicht. Hoewel Zwolle trots is op dit rijke erfgoed heeft het weinig gescheeld of er was van de historische binnenstad nog maar weinig over. Dat er toch nog veel behouden is, is mede te danken aan de Ver eniging Vrienden van de Stadskern Zwolle. Toen de Vereniging Vrienden van de Stads kern Zwolle in 1955 werd opgericht, was er weinig aandacht voor de historische binnen stad. Na de oorlogsjaren stroopte men de mouwen op om de boel te moderniseren. In de eerste jaren van het bestaan van de Ver eniging was het vechten tegen de bierkaai. Hele stukken stad werden gesloopt, de suc cessen waren klein. Pas na 1970 kwam de omslag. Zoals veel steden maakte Zwolle toen langzaamaan de overstap van groot schalige stedelijke ontwikkeling naar bou wen voor de buurt. Dat betekende veelal nog wel sloop van bestaande bebouwing, maar de restauratie van oude panden werd toch ook langzaam opgepakt. De huidige situatie is op geen enkele manier te vergelijken met die van 1955. Inmiddels is Zwolle trots op haar erfgoed. Ronald van den Berg, voorzitter van de vereniging, wijst bijvoorbeeld op Museum de Fundatie en de boekhandel Waanders in de Broerenkerk. Nieuwe ontwikkelingen die gebruik maken van het aanwezige erfgoed. Landelijk pro moot Zwolle zich als cultuurstad. Onderne mers in de binnenstad zien tegenwoordig het belang van het behoud van het histori sche karakter. Toch heeft de vereniging nog Ronald van den Berg. steeds meer dan voldoende te doen. Niet alleen in de stadskern, maar ook daarbui ten. Zo ijvert de vereniging op dit moment voor het behoud van een rijksmonumentale boerderij in het buitengebied. Ook zet ze zich in voor de bescherming van het naoorlogse erfgoed. Van den Berg: 'De naoorlogse peri ode is weliswaar rampzalig geweest voor het Zwolse erfgoed, maar heeft toch ook inte ressante gebouwen opgeleverd'. De aandacht gaat in het centrum tegen woordig vooral uit naar hergebruik van pan den. Van den Berg: 'De grote uitdaging is om het winkelgebied levendig te houden. De vraag naar winkelruimte zakt steeds verder in. Onduidelijk is nog wat dit gaat betekenen voor het aanzien van de win kelstraten in het beschermd stadsgezicht.' Om Zwolle aantrekkelijk te houden stelt de vereniging zich constructief op. Het is niet de bedoeling om, zoals in het verleden, iedere nieuwe ontwikkeling tegen te wer ken. Bij ingrijpende plannen probeert men in een vroeg stadium haar visie te geven en eigenaren te stimuleren om met een ont wikkeling te komen die recht doet aan het erfgoed. Heemschut Overijssel is daarbij een waardevolle partner. Daarom is er voor Van den Berg en zijn vereniging, die in 2015 zestig jaar bestaat, de komende jaren nog voldoende te doen. juni 2014 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 33