RELICTEN van de Eerste Wereldoorlog in Nederland Mathijs Witte Twee linies Vluchtelingen Heemschut wil samenwerken met de AWN (Archeologische Werkgroep Neder land), de vereniging van vrijwilligers in archeologie en natuurmonumenten, om een deel van de Duitse verdedigingsli nie op Nederlands grondgebied in het Bergherbos (gemeente Montferland) te beschermen. Daartoe heeft ze een aan vraag gedaan bij de minister van OCW om de linie op de lijst van beschermde archeologische monumenten te plaat sen. Eigenaar Natuurmonumenten is begonnen om delen van deze linie weer zichtbaar en 'beleefbaar' te maken. in Gelderland in het bosgebied tussen Stokkum, Beek en Elten en rond de Elten- berg volgde in 1917 een tweede linie, die bestond uit loopgraven, bunkers, schutters- putten en geschutsplateaus. Lokaal histori cus Edwin Zweers spreekt van 84 betonnen bunkers, permanent bemand en bewaakt door enkele honderden Duitse infanteris ten. Door een grenswijziging na 1945 is een deel van deze vergeten linie op Nederlands grondgebied komen te liggen. Andersom ging Nederland vanaf 1916, naarmate de dreiging van een invasie van Engelse zijde vanuit België via Zeeland gro ter werd, in het westen van Noord-Brabant versterkingen aanleggen. Nederland moest haar neutraliteit aantonen. Vanaf de Bel gische grens tot aan de monding van de Steenbergse Vliet werd een verdedigingsli nie 'Stelling West Noord-Brabant' gebouwd. De polders ten westen van de linie kon den onderwater worden gezet. De linie zelf bestond uit een systeem van loopgraven van tien meter diep, prikkeldraadversperring en een groot aantal infanteriesteunpunten met een gracht, mitrailleuropstellingen en bunkers (schuilplaatsen). neutraliteit gewapenderhand te verdedigen. Ook werden veel Belgische vluchtelingen opgevangen. Zij kwamen in steden terecht of in het geval van gevluchte soldaten in interneringskampen. Om vluchtelingen en smokkelwaar tegen te houden en de grens bewaking te verlichten bouwden de Duitsers langs de Nederlands-Belgische grens vanaf 1915 een 332 kilometer lang hek van prik keldraad ('de Dodendraad') en zetten deze met 2000 volt onder spanning. Vanaf de lente van 1916 ontstond van Duitse zijde de vrees dat er wel eens vanuit Nederland een geallieerde aanval zou kun nen plaatsvinden. Daarop legden de Duit sers aan de zuidgrens met Vlaanderen de 78 km lange 'Hollandlinie' of 'Hollandstel- lung' aan. Aan de Nederlandse oostgrens De linie in het Bergherbos. Op 28 juli 2014 is het 100 jaar geleden dat de Eerste Wereldoorlog uitbrak. Oostenrijk- Hongarije verklaarde in 1914 in de nasleep van de moord op Franz Ferdinand, aartsher tog van Oostenrijk-Este de oorlog aan Ser vië. Rusland, Duitsland, Frankrijk en Enge land raakten al snel betrokken en in het westen werd gedurende vier jaar de oorlog grotendeels uitgevochten in de loopgraven en de modder van het neutrale België en Noord-Frankrijk. Het begin van de oorlog wordt dezer dagen in vele landen groots herdacht. Nederland bleef neutraal, maar mobili seerde wel haar leger. Naast het staande leger werden soldaten ingezet om de ver dedigingslinies te bemannen of de grenzen te bewaken. Zij kregen de opdracht om de 30 HEEMSCHUT juni 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 30