Eerste Plattenbau monument Energielabel en monumenten Erfgoedlabels voor Nederland Het Thalmann-monument aan de Greifswalder Stral&e met op de achtergrond de Plattenbau. 'Dieses Denkmal wird davon künden, dass die Thalmannsche Garde, seinem Ver- machtnis getreu, unser Volk in die sozialisti- sche Gegenwart und in die kommunistische Zukunft führt.' Met deze woorden werd het Ernst-Thal- mann-Park jarenlang geroemd... tot de val van de Berlijnse muur. Jarenlang werd de zogenaamde Plattenbau, die in alle voorma lige Oost-Duitse steden nog steeds aanwe zig is, verfoeid. Nu lijkt er sprake te zijn van een omslag. Begin dit jaar werd 26 hectare in Berlijn als monument aangewezen. Met de plaatsing onder 'Denkmalschutz' wordt een stukje historie van het voormalige Oost- Duitsland gered. Achter de Bronzen Torso van de in 1944 ver moorde Chef van de Communistische Partij van Duitsland leven ruim 4000 Berlijners in een voormalig prestige object van de DDR. Het gevolg: de groene aanleg, de gevels en het Thalmann-monument mogen niet wor den veranderd. De aanwijzing is een middel om in de wijk Pankow tegenwicht te bieden aan investeerders die 77 woningen en een parkeergarage willen realiseren net buiten het gebied. Bijzonder is dat de aanwijzing komt op verzoek van omwonenden. De Nederlandse wet- en regelgeving over de energieprestatie van gebouwen is gebaseerd op de Europese Energy Perfor mance of Buildings Directive (EPBD). Bij de uitwerking van het Energieakkoord is in de nieuwe wetgeving bepaald dat in de toekomst een energielabel bij de verkoop van woningen en ander vastgoed verplicht wordt. Heemschut heeft met de Federatie Instandhouding Monumenten via het minis terie van OCW gepleit om te komen tot een gedifferentieerd label. Een kerkgebouw uit 1620 is immers iets anders dan bijvoor beeld een doorzonwoning uit 1980. Ook bij auto's en elektrische apparaten is al jaren sprake van labels, afhankelijk van grootte en vermogen. Inmiddels bereikte ons het positieve bericht dat zowel voor rijks- als gemeentelijke monumenten en gebouwen die in gebruik zijn voor de eredienst een uitzonderingspositie gaat gelden. Een label wordt voor beschermde monumenten niet verplicht. De Europese Commissie heeft het Vredes paleis en Kamp Westerbork het Europees Erfgoedlabel toegekend. Het doel van het Europees Erfgoedlabel is het bewustzijn te vergroten voor 'gedeelde waarden.' Het Vredespaleis in Den Haag is tot stand gekomen op de grens van twee eeuwen in een tijd dat spanningen tussen verschil lende landen in Europa hoog opliepen. De totstandkoming van het Vredespaleis is een belangrijk onderdeel van de Europese geschiedenis en symboliseert de noodzaak om een Europese Unie op te bouwen. Het Vredespaleis heeft bovendien een mondiale en universele betekenis. Het is een interna tionaal symbool voor Vrede en Recht. Kamp Westerbork belichaamt enerzijds een deel van de geschiedenis waarmee het naoorlogse Europa heeft willen afrekenen. Anderzijds symboliseert Westerbork de rai- son d'être van de Europese Unie. Het Her inneringscentrum Kamp Westerbork wil in de toekomst meer verbindingen leggen en samenwerking ontwikkelen met andere Euro pese erfgoedsites. Hiermee wordt de Euro pese dimensie van de geschiedenis van Wes terbork versterkt en kan die Europese context beter aan jongeren worden overgebracht. In de eerste aanwijzingsronde hebben ook Park Carnuntum (Oostenrijk) en de Great Guild Hall (Estland) het predicaat gekregen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 29