De vierdelige reportagereeks over jongeren in de erfgoedsector blijft deze editie dicht bij huis. In 2013 hebben enkele jongeren binnen Heemschut de krachten gebundeld en de Heemschut Young Professionals (HYP) opgericht. Op een avond in maart kwam deze groep bij elkaar in de Beurs van Berlage om na te denken over de koers van HYP en onze ideeën voor Heemschut in het algemeen. Gabor Kozijn Verjonging ledenbestand Nieuwe vormen van uitwisseling Erfgoed HYP, waar de auteur deel van uitmaakt, wil zich hier aan de leden presenteren en ideeën voor een toekomstbestendiger Heemschut uit de doeken doen. De zeven leden van Heemschut Young Professionals hadden allemaal een verge lijkbare reden om bij Heemschut actief te worden: ten eerste natuurlijk om zich in te zetten voor monumenten en cultuurhistorie, maar ook om ervaring op te doen met de praktijk van de erfgoedzorg en om mensen te leren kennen en een relevant netwerk op te bouwen. Eenmaal onderdeel van een commissie zagen de jongeren de sterke en de minder sterke kanten van Heemschut. De kracht van de vereniging schuilt in de grote kennis en ervaring in de commissies en de jarenlange betekenis van Heemschut voor de erfgoedzorg. De mindere kanten zijn de vaak stroperige vergaderingen en het gebrek aan aansluiting bij de wereld van de jonge erfgoedprofessional. Vanuit deze observatie zijn de jongeren vorige jaar bij elkaar gekomen met als doel de potentie van Heemschut beter te benutten. Een belangrijke opgave voor Heemschut is het verjongen van het (actieve) ledenbe stand. HYP ziet hierin voor zichzelf een rol. De vereniging heeft de potentie in zich om juist voor jongere erfgoedprofessionals een belangrijk (netwerk) platform te zijn. Een der gelijke organisatie bestaat nog niet en van dit gat in de markt zou Heemschut gebruik moeten maken. Als Heemschut zich weet te ontwikkelen tot een inhoudelijke netwerkor ganisatie, waarbij de bescherming van het cultuurgoed nog steeds op één staat, dan beantwoordt Heemschut meer aan de wens van veel jonge erfgoedprofessionals om zich nuttig te maken in de erfgoedzorgen om hun kennis, ervaring en netwerk te vergroten. Ze moeten het als een kans zien om zich bij Heemschut aan te sluiten, want daar kan je je ontwikkelen onder de hoede van ervaren en interdisciplinaire monumentenzorgers. Deze potentie heeft Heemschut onmisken baar: kijk maar naar de vele disciplines die succesvol samenwerken in de commissies. Er moet gebruik worden gemaakt van de krach ten die Heemschut al heeft. De vereniging heeft nationale dekking en is goed in het creëren van draagvlak. Daarnaast is partici patie altijd al een van de kernwaarden van 26 HEEMSCHUT juni 2014 Heemschut geweest. HYP is ervan overtuigd dat kruisbestuiving tussen jonge en ervaren monumentenzorgers binnen en buiten de commissies de kracht van Heemschut enkel goed kan doen. Door een betere koppeling van de waardevolle kennis en ervaring van de ervaren leden aan nieuwe inzichten, kennis en energie van de jonge leden, kan een gouden recept worden gecreëerd voor Heemschut. Als HYP hebben wij ons als doel gesteld om deze kruisbestuiving te stimuleren. Dit kan door onderling kennis uit te wisselen, maar ook door externe kennis met jonge en ervaren Heemschutters te delen. Om deze

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 26