Gastcolumn Sneska Quaedvlieg - Mihailovic Erfgoed voor Europa, Europa voor Erfgoed Na vele jaren van intensieve lobby kunnen we vaststellen dat er een groeiend bewust zijn is erfgoed te integreren op alle sectoren en binnen alle niveaus van het EU-beleid. Na de onlangs gehouden verkiezingen krijgen we te maken met een nieuwe samen stellingvan het Europees Parlementen nieuwe leiders van de belangrijkste EU-instel- lingen, zoals de Europese Commissie en de Europese Raad. Onze taak is om te inves teren in een vruchtbare dialoog. We bouwen daarbij voort op de uitstekende relatie die Europa Nostra heeft opgebouwd met bijvoorbeeld Commissievoorzitter Barroso, eurocommissaris Vassiliou en de Europese President Van Rompuy. Onze relatie met het Europees Parlement, waar we nog steeds niet over voldoende steun beschikken en waar het grote belang van erfgoed voor de Europese burgers en de Europese gemeenschap nog niet voldoende is doorgedrongen, vormt daarbij een speerpunt. De afgelopen periode heeft eurocommissaris Androulla Vassiliou hard gewerkt aan de afronding van het allereerste document van de Europese Commissie over cul tureel erfgoed. Dit document zal naar verwachting worden geadopteerd door de Commissie, in ieder geval voor eind oktober. Bovenal hebben de lidstaten ieder hun eigen rol te spelen in het groeiende momentum van de culturele erfgoedpolitiek in Europa. Vorig jaar november organiseerde Litouwen een belangrijke conferentie in Vilnius, in maart vond een conferentie plaats in Athene. Lidstaten erkennen in toenemende mate dat cultureel erfgoed een strategische hulpbron voor Europa is. De EU moet daarom hiervoor een volwaardige strategie ontwikkelen, gebaseerd op het idee van 'mainstreaming'. Erfgoed is immers de verbindende factor in een breed scala van politieke onderwerpen. Het Italiaanse voorzitterschap is vastbesloten om in de tweede helft van dit jaar erfgoed nog hoger op de Europese agenda te krijgen. De Bond Heemschut kan bij dit proces helpen door de Nederlandse overheid te overtuigen de ambitieuze voorstellen van het Griekse en Italiaanse voorzitterschap met een positieve en coöperatieve houding te bekijken en de plannen te implemen teren in het Nederlandse kader. In 2014 startte ook een nieuwe reeks stimuleringsprogramma's. Veel van deze finan cieringsmogelijkheden bieden kansen op nationaal of regionaal niveau, maar ook voor Europese samenwerking. Harde cijfers over onze sector zijn bij dit alles van groot belang. Het EU-project 'Cultureel erfgoed telt voor Europa' wil hierin voorzien. Voor een effectieve lobby moet er worden samengewerkt op Europees en nationaal/ regionaal niveau. Ook de Europese regio's en steden mogen we daarbij niet vergeten. Er is een nieuw momentum voor cultureel erfgoed in Europa. Het is nu aan alle erf goedprofessionals en -vrijwilligers om deze kans te grijpen om dit groeiende draag vlak voor cultureel erfgoed verder te bevorderen, te stimuleren en te borgen. Secretaris-Generaal van Europa Nostra, belangenorganisatie voor erfgoed in Europa. juni 2014 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 25