Vrijwilliger op stap Binnendieze Tom van Eekelen werkt daar hard aan. De bisdommen Breda en Den Bosch kozen tot voor kort rigoureus voor afbraak van kerkge bouwen die overtollig werden. Ton is met ze in gesprek gegaan en lijkt succes te boeken. Bij de bisdommen breekt het besef door dat een kerkgebouw vaak het hart van een dorp of stad is. Dat mag je niet zomaar slopen.' Kunnen we over pakweg dertig jaar door Noord-Brabant rijden en nog steeds genie ten van de vaak karakteristieke architectuur van de Rooms-katholieke kerken? Jan: 'Dat denk ik wel en dat zal voor een flink deel te danken zijn aan Ton van Eekelen en een paar andere Heemschutters. Hopelijk gaat het net als bij het behoud van de Binnendieze in Den Bosch. Daarvoor heeft mijn voorganger Hein Bergé zich destijds ingezet, dwars tegen de stroom in. De Binnendieze is nu een prach tig deel van de stad, waar de toeristensector een leuke boterham verdient. Als je nu zou voorstellen om de Binnendieze te dempen, dan wordt je voor gek verklaard.' De volgende plaats die Jan laat zien, is de middeleeuwse Lambertuskerk van Raams- donk: 'Bijna een ruïne toen we met een stel vrijwilligers uit de omgeving plannen maakten voor herstel. Er was veel werk te doen en we hadden natuurlijk geld nodig. Het lukte, omdat we het project in stukken Uitleg over de vesting van Geertruidenberg. De markt van Geertruidenberg. knipten. Als we het ineens hadden gedaan, dan was het te veel geweest.' De kerk is nu een cultureel centrum, waar ook kerkdien sten worden gehouden: 'Zo houden we het draaiende. Maar gemakkelijk gaat dat niet en nu er steeds meer kerken leeg komen te staan, vraag ik me af hoeveel mogelijk heden voor hergebruik er zijn en of zulke gebouwen elkaar niet gaan beconcurreren.' Even verderop, in Raamsdonksveer, staat hij stil bij de restauratie van Fort Lunette, waarvoor Heemschut Noord-Brabant zich ook inzette: 'Een succes, maar jammer dat er vlakbij een appartementencomplex is ver rezen. Dat staat midden in het schootsveld en daarmee is de historische situatie geweld aangedaan. We hebben geprobeerd om dat tegen te houden, maar dat is mislukt.' In het vestingstadje Geertruidenberg wan delt Jan naar de Markt: 'De gemeente wilde de keitjes vervangen door moderne sier bestrating. Dat zou makkelijker zijn voor mensen met kinderwagens of rollators. Op zich klopt dat, maar als je dat doet tast je het karakter van de Markt aan. We hebben ingesproken in de gemeenteraad en daar werden we weggehoond. Een stukje in de plaatselijke krant werkte wel. De bevolking werd wakker en zo zijn de keien gered. Nu verzetten we ons tegen de massale her bouw van een verzorgingstehuis aan het eind van de Markt. Wat verderop ontsieren de schoorstenen en de koeltoren van de Amercentrale het stadsbeeld. Daar kunnen we niets aan doen, maar wie weet verdwij nen die ook nog eens.' 24 HEEMSCHUT juni 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 24