smsg*wm&stm Mltsfi Het Interieur van de kerk. Scheikundige De tocht die Jan heeft uitgestippeld voert van Den Bosch naar zijn woonplaats Geer- truidenberg: 'Hollands oudste stad, nu gele gen in Noord-Brabant. We volgen de Langs traat, vroeger bekend van de leerlooierijen en de schoenenindustrie.' Hij stopt even buiten Den Bosch bij de Moerputten: 'We gaan wandelen over het tracé van de Langs traatspoorweg, die hier van ongeveer 1880 tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw liep. Ook bekend als de Halve Zolenlijn, omdat het plan om het spoor te verdubbelen nooit is verwezenlijkt.' De spoorbrug over de moerassige Moerput ten is van de sloop gered door particulieren uit de omgeving. Jan: 'Zo moet het, de lokale gemeenschap moet zo'n project dragen.' Zelf zet hij zich aan het andere einde van de Langstraatspoorweg in voor het herstel van het tracé: 'Het eerste gedeelte bij Den Bosch is nu een wandelpad, dat overgaat in een fietspad dat eindigt in Raamsdonk. Dat willen we doortrekken naar Lage Zwaluwe, ooit het eindpunt van de lijn. Een vriendin van me is betrokken bij de restauratie van de spoorbrug over de Donge bij Geertrui- denberg. Nee, daarbij ben ik niet betrokken. Ik ben voorzitter van de plaatselijke histori sche en archeologische vereniging. Samen met Heemschut is dat wel genoeg.' Waar zijn belangstelling voor cultureel erf goed vandaan komt, kan Jan niet echt zeg gen: 'Ik ben scheikundige en heb gewerkt in de voedingsmiddelenindustrie en als directeur van een milieudienst. Het zal een combinatie zijn van belangstelling voor het verleden en eigenbelang, de wens om mijn woonomgeving mooi te houden. Ik ben lid geworden van Heemschut toen ik het blad ergens had zien liggen. Het stond vol inte ressante artikelen, dat sprak me aan.' Rijdend langs de Langstraat vertelt Jan over de acties van Heemschut in Noord-Brabant: 'Er is elke week wel iets dat onze aandacht vraagt. Vooral het behoud van Katholieke kerken houdt ons op dit moment bezig. juni 2014 HEEMSCHUT 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 23