Heemschut actief Uitbreiding Provinciehuis Behoud(t) Omgevingscommissie Tilburg Tijd werkt in voordeel... Overijssel Flevolan» OVERIJSSEL NOORD-HOLLAND NOORD-BRABANT Noord Brabant TILBURG - Burgemeester en Wethouders van Tilburg overwegen om de omgevingscommissie op te heffen. De commissie is een samenvoeging van commissies Welstand, Monumenten en Stede lijk Groen. Er zou meer behoefte zijn aan vrijheid, minder regels en J overheidsbemoeienis. VVD wethouder Roel Lauwerier riep Tilburgers CM op om mee te praten in een stadsdebat of er gemeentelijke sturing CD nodig is om 'mooi' Tilburg op de kaart te houden. Tilburg is een stad die door schade en schande wijs is geworden. Heemschut Noord-Brabant vindt het in het belang van iedereen om zorgvuldig met de stedelijke ruimte g om te gaan en een onafhankelijke toetsing van plannen te behouden. De uitkomst van het debat was helder: de bevolking denkt er net zo over.... Miriam van den Dries ZWOLLE - 'Het college van B W voelt niets voor een hernieuwde poging om drie historische gebouwen op de Melkmarkt voor sloop te behoeden' staat in De Stentor-Zwolle van 26-2-2014. De in 2005 geplande nieuw bouw van een overdekte fietsenstalling op de Melkmarkt gaat niet door. Op deze plek staat nu nog een bankgebouw uit 1927 in de stijl van de Amster damse School en ontworpen door ir. G.L. van Straaten. Samen met de twee naastgelegen middeleeuwse panden, de Tijlpanden, heeft deze loca tie een hoge historische waarde. Ten onrechte staan deze gebouwen niet op de monumentenlijst. Het stopzetten van de nieuwbouwplannen bete kent dat partijen in de stad Zwolle en Heemschut Overijssel - negen jaar later - een nieuwe kans zien om de discussie over behoud van dit erfgoed opnieuw aan te gaan. Door de crisis, de groei van online kopen en de terug gang in het winkelbestand zijn de nieuwbouwplannen voor het complex in de visie van Heemschut Overijssel achterhaald. In maart 2014 lukte het om het behoud van de locatie opnieuw op de agenda te zetten! Heemschut Overijssel stelt de gemeente voor in gesprek te gaan met de eigenaar en daarmee haar traditionele taak als behoeder van het gebouwde erfgoed in de Zwolse binnenstad actief op te pakken. Heemschut pleit voor een aan gepast nieuwbouwplan: kleiner van omvang en met behoud van de gevels van het bankgebouw uit 1927 en de beide Tijlpanden. Ingrid van Bergenhenegouwen V HAARLEM - De uitbreiding van het Provinciehuis in Haarlem nadert haar voltooiing. Mogelijk zijn de steigers aan de voorzijde van het pand inmid dels verwijderd. Aan de achterzijde toont zich de nieuwbouw met een in het oog springende golvende glazen gevel al aan het publiek. De pro vincie Noord-Holland koesterde al jaren uitbreidingsplannen en schreef een prijsvraag uit, die door de Catalaanse architect Matteo gewonnen werd. Na veel protesten, vooral ook van Heemschut Noord-Holland, tegen diens plannen zag de provincie af van de heil loze sloop waarvoor een kille nieuwbouw in de plaats moest komen. Vijf jaar geleden werd een nieuw plan gepresenteerd, dat verbouwing van de zogenaamde Zwiers Bremervleugel behelsde. Deze architect had in de jaren vijftig van de vorige eeuw op een historiserende, maar qua maat en schaal heel knappe wijze, een vleu gel toegevoegd aan het 18-eeuwse Paviljoen Welgelegen. Architectenbureau Claus en Kaan wist de gevel van de vleugel in zijn oorspronke lijke vorm te behouden, zij het dat de gevel her bouwd moest worden vanwege de tweelaagse parkeergarage die eronder werd aangelegd. Het is nu afwachten hoe dat alles er gaat uitzien, ook al omdat er vanwege die parkeergarage op het voorterrein van alles veranderd is. Peter Schat Friesland juni 2014 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 19