Heemschut actief Kruisgebouw bedreigd Boerderijen in de Ommelanden UTRECHT Groningen Friesland Drenthe Flevolan< Overijssel Gelderland GRONINGEN Noord Brabant V IJSSELSTEIN - In de jaren dertig is aan het Kronenburgerplantsoen een aantal zorgvoor- Limburg zieningen gebouwd: een ziekenhuis, een dokterswoning en een Groene Kruisgebouw. Hier bevinden zich ook de archeologische resten van het oude Kasteel Kronenburg. De enig over gebleven toren van het kasteel is onderdeel van het stadsmuseum. Het Groene Kruis (groen is de kleur van hoop) was een vereniging die zich inzette voor het stimuleren van verzorging en voorlichting op het gebied van hygiëne en ziekenverpleging onder alle lagen van de bevolking. In de gebouwen was het consultatiebureau gevestigd en werden voorlichting en cursussen gegeven. Al lang bestaan er plannen om het Kronenburgerplantsoen een opknapbeurt te geven. Over de inrichting is veel onenigheid. Een van de gebouwen die moet worden gesloopt is het Kruisgebouw uit 1934 van de IJsselsteiner J. van der Klift. De afgelopen jaren heeft een levendige discussie plaatsgevonden in de IJsselsteinse gemeenschap over behoud of sloop van dit beeldbepalende pand. Onder andere werd daarbij gepleit voor herontwikkeling tot een horecagelegenheid. De gemeente blijft voorlopig vasthouden aan haar wens tot sloop. Een sloopvergunning is aangevraagd. Eleemschut heeft in een brief aan het college aangedrongen om nogmaals het behoud en herontwikkeling van het Groene Kruisgebouw te overwegen. Daarbij werkt Eleemschut Utrecht samen met de plaatselijke organisatie 'Stichting De Aanzet'. Martha de Wit Eleemschut maakt zich ongerust over de staat van de boerderijen in de Groninger Ommelan den. En dan met name over de grote, monu mentale Oldambtster boerderijen. Overal in Nederland komen boerderijen leeg te staan en moet worden gezocht naar een nieuwe functies als bijvoorbeeld woning of kantoor. Maar in het Oldambt blijken de historische boerderijen er beduidend slechter bij te staan dan in de rest van Nederland. Dat volgt als conclusie uit een onderzoek in opdracht van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed: 40% van de agrarische gebouwen in het Oldambt is matig tot slecht onderhouden en bijna 15% staat leeg. Het zijn niet alleen de boerderijen die een nieuwe func tie nodig hebben, die in verval raken, of leeg komen te staan. Ook de eigenaren die het boe renbedrijf gaande houden, kunnen de grote, statige herenboerderijen niet meer onderhou den. Overal slaat het verval toe. Soms zelfs zodanig dat een boerderij niet meer te redden is. Dat dit probleem in Oost-Groningen groter is dan in de rest van Nederland, is vooral te verklaren door de grootte van de boerderijen. De gigantische herenboerderijen zijn uniek en karakteristiek voor het gebied, maar zeer kost baar te onderhouden. Eleemschut Groningen slaat de handen ineen met provinciaal steun punt Libau, Boerderijenstichting Groningen en Stichting Landschap Oldambt om een oplossing te zoeken voor de achteruitgang van deze beeld bepalende Oldambtster boerderijen. We hou den u op de hoogte. Eefje van Duin juni 2014 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 17