Heemschut actief Monumentenzorg in Flevoland Uitzicht over de Maas Het Kerkencentrum in Zeewolde. FLEVOLAND LIMBURG Uit de Grote Monumenten Gemeentetest van Heemschut kwamen de Fle volandse gemeenten Almere en Zeewolde minder goed uit de bus. Reden voor Heemschut Flevoland om in gesprek te gaan met de provincie en beide gemeenten. Doel is om in Flevoland een betere bewustwording te krijgen voor de zorg voor het nog jonge erfgoed. In Zeewolde is al voor de test gesproken met burgemeester Gorter. Na de test is meegedaan met een discussie over de verwaarlozing van het lokale culturele erfgoed in de gemeente. Daarbij was ook de wethouder, die monumenten in haar porte feuille heeft. De avond was één positieve oproep aan de gemeente om het roer om te gooien en beter toe te zien op het culturele erfgoed. In Almere heeft de monumententest gezorgd dat de gemeente gaat werken aan een monumentenbeleid. Almere heeft op dit moment geen monumentenver ordening noch een monumentencommissie. Heemschut Flevoland neemt deel aan een breed opgezet inventariserend onderzoek om te komen tot een nieuw provinciaal monumentenbeleid op de lange termijn. Positief is dat daar alle partijen voor uitgenodigd zijn, die zich op een of ander wijze bezig houden met cultureel erfgoed. Daarbij zijn de gemeenten bij betrokken, evenals Landschapsbeheer, Scheepsarcheologie en Museum Nieuwland. Een veelbelovende ontwikkeling. P/et Voermans Noord Holland In het hele land wordt hard gewerkt aan plannen voor een verbeterde hoogwaterbescherming langs de grote rivieren. Over het Deltaprogramma Rivieren zal binnenkort aan de hand van uitgewerkte strategieën vanuit de betrokken provincies gesproken moeten worden over nieuwe veiligheids normen. In Limburg zijn onlangs de voorkeursstrategieën met betrekking tot de veiligheid langs de Maas vastgesteld. Heemschut Limburg was bij de klankbordgroep betrokken. Er is veel aandacht geschonken aan cultureel erfgoed. In de voorkeursstrategie zijn keuzes gemaakt voor het ophogen van kades en dijken dan wel het afleiden van hoogwatergolven door het creëren van opvangbekkens. Het eerste kan bedreigingen voor het aanzicht van Maastricht, Roermond en Venlo met zich meebrengen, als de kades in die steden drastisch worden verhoogd. Opvangbekkens kunnen een bedrei ging van archeologische waarden betekenen. Heemschut vindt dat op een zorgvuldige wijze de belangen van erfgoed zijn verwerkt, door een goede combinatie van versterking van dijken en aflagen van hoog watergolven. Nieuwe kansen kunnen worden gecreëerd als het landschap langs de rivier wordt opengesteld. Veel zal afhan gen van de keuze die de Tweede Kamer straks maakt en de wijze waarop de uitvoering gestalte krijgt. De ver antwoordelijkheid voor nieuwe dijken en het opho gen van bestaande dijken en kades ligt straks in handen van de waterschappen. Heemschut Lim burg heeft erop aangedrongen dat de provincie bij het uitvoeren van werken de regie in handen houdt bij het bewaken van de ruimtelijke kwaliteit. Technische maatstaven en efficiency mogen de ruimtelijke kwaliteit niet in de weg zitten. Hans Vermeer Utrecht .»;i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 16