EB I, Heemschut actief AKU-fontein bedreigd De AKU-fontein in 1962 met de familie Tajiri. Heemschut samen met Drents Monument GELDERLAND ARNHEM - De stad heeft één van de mooiste wederopbouw-ensembles van Nederland: de AKU- fontein, een schitterende compositie van fontein, kunstwerk van Tajiri en een patio met pergola. Het is een zeldzaam voorbeeld van een openbare ruimte uit de wederopbouwperiode en was in 1961 het geschenk van de Algemene Kunstzijde Unie aan de Arnhemse bevolking, ter markering van de afsluiting van de wederopbouw van Arnhem. De AKU-fontein is gemeentelijk monument en zou als één van de 91 topmonumenten van de wederopbouw eigenlijk ook rijksmonument worden. In plaats van deze erkenning dreigt voor de AKU-fontein op dit moment sloop! Het oude college van B&W was voornemens medewerking te verlenen aan een plan om op de plaats van de fontein een laat- negentiende-eeuwse HBS te herbouwen en de fontein te verplaatsen. Heemschut Gelderland acht dit volstrekt ongewenst en onmogelijk, gezien de waarde van de AKU-fontein en het ont breken van een vervangende, nieuwe plek voor de fontein. Heemschut heeft in nauw overleg met de zoon van architect Hendrik Brouwer en de dochters van kunstenaar Shinkichi Tajiri de leden van de oude gemeenteraad gewe zen op de waarde van de AKU-fontein en de kansen die er liggen om de AKU-fontein zijn oude glans terug te geven. Heemschut Gelderland licht zo snel mogelijk de nieuwe gemeenteraad in en gaat graag de dialoog aan met historische verenigingen en de Arnhemse bevolking. De wet houdervan cultuur moest vlak voor de verkiezingen aftreden. Heemschut hoopt dat dit ruimte biedt voor nieuwe, meer doordachte inzichten en een nieuw, zorgvuldiger traject van afwegingen besluitvorming. Jeroen Goudeseune Groningen Fries and Drenthe Flevolan Overijssel Noord Brabant Limburg Ge der and DRENTHE Eigenaren van monumenten in Drenthe krijgen meer hulp. De twee particuliere erfgoed organi saties, Bond Heemschut en de stichting Drents Monument, besloten in januari daarvoor samen te gaan werken. Beide organisaties drijven op vrijwilligers die deskundig zijn op het gebied van erfgoed. 'Heemschut schudt wakker en het Drents Monument helpt de eigenaar zijn monu ment te behouden', zo typeert Wim Postma het verschil tussen beide organisaties tot op heden. Hij nam 22 jaar geleden het initiatief tot het Drents Monument. Doordat de twee organisaties onafhankelijk van elkaar opereer den, kregen niet alle eigenaren optimale steun. Drents Monument en Bond Heemschut vinden dat het anders en beter kan. 'We overleggen nu welke aanpak de beste kans van slagen heeft en passen die vervolgens toe', zegt Leen de Graaf van Heemschut Drenthe. Soms door de eigenaar de weg naar subsidies te wijzen en soms door een gemeente te weerhouden van sloop van een waardevol pand. Bond Heem schut bekommert zich behalve om gebouwen ook om landschapselementen en kunstuitin gen die het bewaren waard zijn. De erfgoed organisatie krijgt daarbij in Drenthe veel steun van historische verenigingen. In overleg met de Maatschappij van Weldadigheid wil Drents Monument de komende tijd helpen bij het zoe ken naar financiële bijdragen voor behoud en herstel van het potentiële Werelderfgoed in Frederiksoord-Wilhelminaoord. Theo Wortel juni 2014 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 15