Elbert Roest Zorg voor details 'Een vergadering van den gemeenteraad verbergt soms vele verrassingen voor den burgemeester, doch een verrassing als Woensdagmorgen na de heropening van de geheime zitting van den raad van Laren aan den dag kwam, behoort zeker tot de zeldzaamheden. Wethouder H.W.G.C. Calis kon den burgemeester n.l. mededeelen, dat de raad met op een na algemeene stemmen besloten had ter gelegenheid van het 25-jarig burge meesterschap van onzen burgemeester, hem een ambtswoning aan te bieden, die voor hem gebouwd zal worden op een ter rein gelegen tusschen het Stationshotel en het hertenhuisje op de hertenkamp'. Een AMBTSWONING voor den Burgemeester Met die zinnen opende de Laerder Courant de BEL op 2 februari 1934. Volgens de bij geplaatste tekening betrof het een huis 'in een eenvoudigen landhuisstijl' waar de ont werper, de directeur van gemeentewerken P.B.J. Schiloo, alle eer in zal hebben gelegd. Het landhuis was zo geprojecteerd dat het woongedeelte een riant uitzicht bood op het hertenkamp. Terwijl aan de zijde van de Sta tionsweg een hoge gevel was geprojecteerd, waren de ruimten die grensden aan de her tenkamp gedekt met langzaam oplopende daken zodat, van die zijde gezien, het nieuwe gebouw het meest deed herinneren aan de landelijke bebouwing 'die hier in het oud- Saksische dorp zoo gaarne gezien wordt'. Die laatste opmerking paste in ieder geval in het denken van de burgemeester Jonk heer H.L.M. van Nispen van Sevenaer. Van Van Nispen was bekend dat hij bijzonder hield van het landelijke karakter van Laren. Met lede ogen zag hij, met de komst van Amsterdammers na de eeuwwisseling, dat er allerlei modernistische gebouwen ver rezen die naar zijn mening het agrarische karakter en het fraaie aanzicht van zijn dorp schade toebrachten. Om dat tij te keren greep hij in. Zijn belangrijkste en meest in het oog springende wapenfeit was in 1912 de introductie van de welstandsbepaling. Er moest controle komen op het uiterlijk van nieuw te bouwen gebouwen. Vele andere gemeenten volgden zijn voorbeeld. Bij het 25-jarig bestaan van deze welstandsbe paling ontving hij daarom een Koninklijke Onderscheiding, hij werd benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Terug naar het huis. Het werd opgetrokken in harmonie met de omgeving. Aan de zijde van de Stationsweg kreeg het een hoogop- gaande gevel van meer dan elf meter die aansloot bij het zware geboomte ter plaatse met een afgaande lijn van het silhouet naar de lager gelegen hertenkamp aan de zuid westzijde. In de hoge gevel aan de Stations wegzijde werd door een steenhouwer een boogvormige ingang gehakt terwijl aan de hertenkampzijde, gedragen door pijlers van Oregon Pine, een ruim open terras met een naastliggende loggia werd aangebracht. Om het landelijk karakter te accentueren, werd het opgetrokken uit Limburgse handvorm stenen, de nokken met rabatwerk bekleed en gedekt met ronde Oudhollandse pannen. Aan details werd grote zorg besteed. De top gevels werden van vlechtingen voorzien ter wijl de vorsten en hoekkeepers afgedekt met speciaal uit de hand vervaardigde vorstpan nen. En om mevrouw Van Nispen te plezie ren werd in het ingangsportaal een afbeel ding aangebracht van een Batakker die op 12 HEEMSCHUT juni 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 12