De stelling: 'Natuurbegraven is de toekomst voor landgoederen en buitenplaatsen' HETTY LAVERMAN, Voorzitter Vereniging Vrienden van 't Gooi HENKJAN KIEVIT, Projectleider Vereniging Natuurmonumenten Begraven in natuurgebieden lijkt natuurlijk, maar dat is het niet. Een natuurgebied heeft hoge waarden voor flora en fauna, geologie, landschappelijke gesteldheid en erfgoed, afzonderlijk of in combina ties. Deze worden lokaal, provinciaal, (inter-)nationaal, planologisch en/of juridisch beschermd. Eigenaren, waaronder Natuurmonumenten, denken dat het alleen gaat om 'hier en daar' een graf met behoud van eigendomsrecht. Commerciële partijen - zoals Natuurbegraven Nederland B.V. in hun streven naar rendement op hun beleggingen - voorzien tot wel 400 graven per hectare. Begraven leidt tot het inbrengen van allerlei levensvreemde stoffen, die het milieu, zeker op de lange duur zullen vervuilen. Het gevolg is verlies of aantasting van waarden. Boven dien wordt de recreatieve beleving aangetast. Bij verkoop heeft de eigenaar altijd zeggenschap. Het kan zijn dat er een overeenkomst komt dat een terrein niet verkocht wordt. Het eigendomsrecht blijft dan in handen van de oorspronkelijke eige naar. De investeerder heeft dan het recht daar te mogen begraven. Natuurbegraven is een slecht idee! Natuurmonumenten beheert ruim 100.000 hectare natuur in. Die natuurgebieden bevatten bijzondere soorten planten, dieren en veel landschappelijke en cultuurhistorische waarden. Nu komt er de mogelijkheid bij om op een paar locaties te worden begraven. Hierbij wordt rekening gehouden met kwetsbare natuur en cultuur historische en aardkundige waarden. Een fijne gedachte, als je van de natuur houdt. Ook veel nabestaanden komen liever naar een natuurgebied dan naar een kerkhof. Om het karakter van het gebied zo natuurlijk mogelijk te houden, magje geen grafmonument plaatsen en ook moeten kist en kleding zo natuurlijk mogelijk zijn. Na je overlijden keer je weer terug tot de natuur. Dat past in een eeuwenoude traditie die ons land onder andere prachtige grafheuvels en hunebedden heeft gebracht. Natuurbegraven Nederland wordt verantwoordelijk voor het dagelijks beheer, wij voor het natuurbeheer. Nadat alle graven in een gebied benut zijn wordt het terrein weer helemaal teruggegeven aan de natuur. Een prachtige manier om voort te leven in de schoonheid van het Nederlandse landschap, in de eeuwigheid. juni 2014 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 11