Opzet van de herbestemming Het behoud van de historische kwaliteit van een monument staat of vait met de insteiiing van de eigenaar, iedere nieuwe monumenteneigenaar is in feite een tijdelijke beheerder van het monu ment. Zeker als het gaat om herbestem ming van monumentale of karakteris tieke boerderijen is een verantwoorde aanpak essentieel. Bovendien is naast het herbestemmen van het gebouw ook de omgang met de omgeving, zoals het erf en het landschap, van groot belang. Heemschut is blij met het particulier initiatief van Het Jaar van de Boerderij, dat bijdraagt dit bewustzijn te vergroten. akte uit 1880 staat dat de hofstede wordt omgeven door 2 hectare sier- en moestuin, met een totale bedrijfsoppervlakte van 53 hectare grond. Vanaf die tijd blijft de Blauwe Hoeve in dezelfde staat tot 1923, wanneer J. van Hooydonk het geheel moderniseert. Diens zoon voert vanaf 1957 een aantal ver bouwingen door en breekt het bakhuis af. Welke visie vormde het uitgangspunt bij de herbestemming? Allereerst dienden de aanpassingen zodanig te worden uitge voerd dat volgende generaties zich er ook in zouden kunnen vinden. Bij herbestem ming is continuïteit immers heel belangrijk. Uitgangspunt vormde de oorspronkelijke architectuur, op basis waarvan onze wen sen gerealiseerd konden worden. We von den het van belang te laten zien op welke onderdelen daarvan is afgeweken. Uit onderzoek bleek dat in het verleden verbou wingen hadden plaatsgevonden. Deze heb ben we zoveel mogelijk intact gelaten. Met de restauratie hebben we getracht respect te tonen voor het 'verhaal' van de bouwhis- torie. Daarom is bijvoorbeeld het dak van de later gebouwde stal met pannen gedekt en niet met riet zoals het woonhuis. Het bakhuis is als replica herbouwd. De sier- en moestuin zijn grotendeels volgens de oude tekeningen hersteld. Wij vonden ook dat het totale ensemble met omringend gebied bij het gebouw betrokken moest worden. Dat is nog steeds een punt van aandacht. Het herstel van de boerderij werd vooraf gegaan door een bouwhistorisch onder zoek. Met hulp van het streekarchief werd de omgeving in kaart gebracht. Een land schapsarchitect heeft, op basis van deze gegevens, een plan voor erf en omgeving gemaakt. Het uitzicht is niet door opgaand groen geblokkeerd maar open gehouden, alsof de boerderij nog door haar eigen lan derijen is omgeven. Bij de grote verbouwing in de 18de eeuw was het woonhuis afgescheiden van het stalge- deelte. Om praktische redenen is gekozen voor het herstel van het open voorhuis. De aangetroffen sporen van een later gebouwde herenkamer pasten niet bij de historische oorspronkelijke raam- en vensterindeling. Deze kamer is daarom niet herbouwd, de bedstee wand is verplaatst naar de stal- zijde. Dit is een omkeerbare ingreep, die woonhuis en stal beter bewoonbaar maken. De opkamer met daaronder een toogkelder en de keuken (moos) zijn gehandhaafd. Voor het stalgedeelte is gekozen om de gehele balklaag met kolommen en kapconstructie in het zicht te laten. De tussenruimtes zijn als coulissen hierin opgenomen, met als bij zonder detail de open doorgang in de leng terichting van de potstal. Door toepassing van de coulissebouw is het voor volgende generaties bewoners mogelijk andere inde lingen te maken, zonder het monument aan te tasten. De ingang van het woonhuis is gemaakt in de eerste set mendeuren, de tweede set is aan de straatzijde dicht gezet. Hierdoor lijkt het alsof de boerderij nog in bedrijf is. De vrijstaande Vlaamse schuur heeft nu geen functie, maar mag niet ont breken in het ensemble. Het totale gebied Hoeveneind, Moleneind en Blauwhoefse Dreef vormt een waarde vol cultuurlandschap en is als zodanig ook beschermd binnen de ecologische hoofd structuur. In het verleden zijn echter delen van de bijzondere boomsingels met acacia's en houtwallen verdwenen. Hier zou een ver sterking van de natuurwaarden plaats moe ten vinden om aan de uitgangspunten van Momo (Modernisering Monumentenzorg) te kunnen voldoen. Pas dan is de boerderij weer één met haar omgeving. Hoeveneind was ver in de procesgang om te worden aangewezen als Beschermd Dorpsgezicht, tot het moment van annexatie van Tete- ringen door Breda. Helaas heeft Breda de aanwijzing afgehouden met als argument dat de nieuwe Monumentenwet voldoende bescherming zou bieden. Geert en Louis van der Wijst-PIatteel in de eetkamer. Op de achtergrond de Vlaamse schuur. december 2013 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 9