'De Blauwe Hoeve' in Teteringen Bij historische boerderijen was de woonfunctie vaak geïntegreerd met de bedrijfsfunctie. Het is vaak moeilijk het bedrijfsgedeelte zodanig aan te passen aan een nieuwe functie dat de karakteristieken behouden blijven. Het verhaal van een betrokken eigenaar die dit al vroeg onderkende en wiens pand in 1991 werd bekroond met de Brabantse Monumentenprijs. Historie Geert van der Wijst De Blauwe Hoeve in Teteringen bij Breda kochten wij in 1972 toen de omvangrijke boerderij nog in bedrijf was. Het betreft een Kempisch type met als bijzonderheid de doorgestoken hoog opgaande topgevels van het woongedeelte. Het onderkelderde woonhuis is 17de eeuws en heeft klooster vensters in de zijgevel. Aan de zuidwest zijde staat een grote Vlaamse schuur die het woongedeelte beschermt tegen storm. Deze is met zijn gebinten en rieten kap van binnen als het ware een 'kathedraal'. De ruimte tussen schuur en boerderij wordt afgesloten door een zogenaamd 'karkooi' (wagenhuis). Het bakhuis is 'onder de wind geplaatst' vanwege brandgevaar. De aan het woonhuis vast gebouwde potstal heeft tegenover elkaar gelegen deurpartijen (dwarsdeel). Met de oorspronkelijke sier- en moestuin vormen de gebouwen een waar devol ensemble. De eerste boerderij op deze plaats wordt genoemd in een overdracht uit 1648 en is gebouwd door A.L. Pelgrom. In 1670 is de boerderij verkocht aan de familie Schel- kens. In 1721 wordt jonker Hendrik Proost, drossaard van Diest en dienstbaar aan de Oranjes, de eigenaar. Hij verbouwt het woongedeelte tot een buitengoed en ver pacht de rest. Baron Albert van Wassenaer uit Oud Gastel koopt in 1749 het geheel en geeft het de naam 'De Blauwe Hoeve', naar aanleiding van de grondkleur grijsblauw in het wapen van de familie. In 1768 wordt de hoeve openbaar verkocht aan J. Doeglas. Deze koopman uit Breda verpacht het complex aan W. van Gils, die aan het woonhuis een met pannen gedekte stal bouwt. Bovendien komt er ook een bakhuis bij dat later zelf standig wordt bewoond. In een notariële Luchtfoto van het complex en de omgeving. 8 HEEMSCHUT december 2013 De mendeuren van de deel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 8