Heemschut actief Geen uitbreiding windmolenparken! ÉiiiiilSSlIËlÊ Op de bres voor dorpshuisje Meer bescherming GRONINGEN GRONINGEN - De commissie Groningen heeft gereageerd op het Ontwerp Partiële Herziening van het Provinciaal Omgevings Plan. Door de wijziging ontstaan nieuwe mogelijkheden voor de uitbreiding van de zoekgebieden voor wind turbineparken bij Delfzijl en de Eemshaven. Volgens de vroegere rijksadviseur voor het landschap, Dirk Sijmons, is het open zeeklei landschap langs de waddenkust van Noord Groningen het 'meest bijzondere landschap van Nederland'. De Raad voor de Wadden acht dit gebied werelderfgoed waardig. In het Proivinciaal Omgevingsplan (POP) wordt dit landschap eveneens van internationale beteke nis genoemd. Heemschut pleit ervoor om het POP op dit punt niet te wijzigen en daarmee te voorkomen dat de bestaande windparken bij de Eemshaven en Delfzijl in dit unieke gebied worden uitgebreid. Tineke Vooijs V Zonsondergang Waddenzee. FRIESLAND A KIMSWERD - De acties die Heemschut Frys- lan in samenwerking met het Cuypersgenoot- schap heeft ondernomen om het met sloop bedreigde pandje Streek 27 te Kimswerd te behouden, lijken hun eerste vruchten af te wer pen. Ondanks dat het dorpshuisje met een hoog pannen schilddak de status van Rijksmonument heeft, is er al jarenlang niet meer geïnvesteerd in onderhoud. De eigenaar van het pand is van mening dat het huisje inmiddels te slecht is om te behouden en heeft een sloopvergunning aan gevraagd. Hoewel het pand niet in een zodanig slechte staat verkeert dat het niet meer te res taureren is, heeft de gemeente Sudwest-Fryslan in een ontwerpbesluit in maart 2013 aangege ven voornemens te zijn om deze vergunning te verlenen. Hierbij wordt voorbij gegaan aan het negatieve advies dat hierover is uitgebracht door zowel de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed als de Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit van Hüs en Hiem. Met de sloop gaat immers een bijzonder Rijksmonument verloren dat een prominente rol speelt in het beschermde dorps gezicht van Kimswerd. Om dit te voorkomen is Heemschut in gesprek gegaan met enkele gemeenteraadsleden. Ook hebben Heemschut en het Cuypersgenootschap beiden een ziens wijze ingediend. Verder is het pand onder de aandacht gebracht van de Vereniging Hendrik de Keyser. Naar aanleiding van deze acties heeft de gemeente besloten dat er toch eerst meer onderzoek nodig is naar de mogelijkheden van het pand: een voorlopig succes. Marloes Eskens Zeeland AMSTERDAM AMSTERDAM - Een aantal (bedreigde) gebou wen in de hoofdstad heeft eindelijk bescher ming gekregen. Zo heeft stadsdeel Nieuw-West op verzoek van Heemschut een bijzonder benzi nestation met garage uit de wederopbouwperi ode op de monumentenlijst gezet. Tevens heeft het stadsdeel besloten om de Lucasschool in Osdorp toe te voegen aan de lijst van aan te wijzen monumenten. Daarmee krijgt het, eerder met sloop bedreigde schoolgebouw, eindelijk bescherming. Positief is ook dat Nieuw-West besloten heeft om het dorp Sloten aan te wij zen tot beschermd dorpsgezicht en dat stads deel Noord eindelijk begonnen is met de aan wijzing van gemeentelijke monumenten. Beide besluiten zijn genomen na inspraak door onder andere Heemschut en bewonersorganisaties. In Zuid is naar aanleiding van een verzoek van Heemschut het oude deel van de Arrondisse mentsrechtbank aan de Parnassusweg aange wezen tot monument. De Rechtbank zal het door Ben Loerakker ontworpen complex over een aantal jaren verlaten. Dit was voor Heem schut de reden om in mei 2012 een monumen- tenaanvraag in te dienen voor dit bijzondere voorbeeld van jonge bouwkunst. In Zuid worden op de korte termijn ook de kloostertoren en kapel van het Nicolaascomplex aangewezen tot monument. De bijbehorende schoolgebouwen uit het begin van de jaren zestig heeft Heem schut helaas niet kunnen redden. Norman Vervat HEEMSCHUT december 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 6