Kastelen in Gelderland Kastelen in Gelderland Erfgoed. Van wie, voor wie? Colofon Erfgoed Heemschut is het kwartaaltijdschrift voor leden van de Bond Heemschut, de vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland. Opgericht in 1911. Beschermvrouwe: Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix der Nederlanden. Jaargang 90 no. 4, december 2013 Redactie Anne-Marie ten Cate, eindredactie Eric Ie Gras Willem Heijbroek Gabor Kozijn Karei Loeff, hoofdredactie Norman Vervat Mathijs Witte Redactieadres redactie@heemschut.nl Grafische productie en bladcoördinatie Pack Parcel BV, Nieuwegein m.m.v. Pencilpoint - Reclamemakers Vormgevers, Woerden Advertenties Bureau van Vliet, Zandvoort 023-571 47 45 zandvoort@bureauvanvliet.com Losse nummers Prijs €5,95, incl. verzendkosten €7,50. Bestellen via www.heemschut.nl Erfgoedvereniging Bond Heemschut Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam 020-622 52 92 www.heemschut.nl info@heemschut.nl Contributie Individuele leden minimaal €35,- Gezinslidmaatschap €45,- Jongerenlidmaatschap (tot 25 jaar) 15,- Rechtspersonen en bedrijven €70,- Opzegging alleen schriftelijk en voor 1 december. ISSN 0017-9515 Rabobank NL36RAB0 01462.53.388 Gelderland, de grootste provincie van Nederland, is rijk aan kastelen. Deze mid deleeuwse burchten en adellijke huizen zijn nauw verbonden met de Gelderse geschie denis en met de ontwikkeling van het land schap. In de vorm en ontwikkeling van de kastelen is er een grote verscheidenheid. Zo werden in het oosten van de provincie verschillende mottekastelen gesticht en zijn op de Veluwezoom ringwalburgen uit de vroege middeleeuwen bewaard gebleven. In het rivierengebied werden onder meer zaaltorenkastelen gesticht, die later vaak uitgroeiden tot grotere complexen. Kastelen in Gelderland is het overzichtswerk met de bijna 390 middeleeuwse kastelen en adellijke huizen van Gelderland. Daarvan bestaan er nog zo'n 170, de overige kaste len zijn verdwenen. Het ruim 600 pagina's tellende boek bevat naast rijk geïllustreerde beschrijvingen onder meer een uitgebreide indexen literatuurverwijzingen. Redactie: J. Jas, F. Keverling Buisman, E. Storms-Smeets, A. te Stroete, M. Wingens. Uitgeverij Matrijs, 2013. Tot ljanuari 2014 is dit boek te bestellen voor 49,95 via www. matrijs.nl. Daarna bedraagt de prijs 59,95. Bestellingen worden gratis thuisbezorgd. Uitgeverij Matrijs stelt als ledenactie twee exemplaren van dit boek beschikbaar. Mail redactie@heemschut.nlof schrijf Nieu wezijds kolk 28, 1012 PV Amsterdam) ons het antwoord op de vraag: Welk Gelders kasteel wordt bedreigd met sloop? Uit de goede oplossingen trekken wij twee prijs winnaars. Over de uitslag wordt niet gecor respondeerd. De visie op erfgoed en erfgoedzorg is zich radi caal aan het wijzigen. De aandacht verschuift van objecten naar hun betekenis. Daarnaast hebben erfgoedprofessionals te maken met steeds meer partijen en is er sprake van een groeiende betrokkenheid van burgers. Hoe kunnen die krachten worden samen gebracht ten faveure van het bestaande én nieuwe erfgoed? Lees in dit nummer van de Boekmanstichting over de laatste inzichten en actuele discussies in de erfgoedsector. Met prikkelende essays, analyses, inter views, feiten, cijfers en columns. Kijk voor de inhoudsopgave op www.boekman.nl. slechts 14,- De verzend kosten bedragen 3,50. 30 HEEMSCHUT december 2013 Boekman 96 De normale prijs van Boekman bedraagt 17,50 per exemplaar. Lezers van Heem schut krijgen 20% korting! Vul bij het bestel len de couponcode Heemschut2013 in en u betaalt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 46