Kunst Atlas Monumenten In het kader van de week van de wederopbouw (zie Heemschut 2013-3) zijn drie boeken verschenen die het verhaal van de wederopbouw integraal vertellen: van de wederopbouw 1940-1965 Experiment in opdracht van de wederopbouw 1940-1965 Ontwerpen aan stad en land van de wederopbouw 1940-1965 Opbouw en optimisme Actie: Kunst van de wederopbouw Nederland 1940-1965 In de wederopbouwperiode (1940-1965) werden veel bouwwerken voorzien van kunstwerken. Muurschilderingen, mozaïek, glas-in-lood en (wand-)tapijten werden spe ciaal ontworpen voor een bepaalde plek in of aan een gebouw. Kunst van de weder opbouw 1940-1965 vertelt het verhaal van de opkomst, bloei en teloorgang van de wederopbouwkunst in Nederland en bevat portretten van kunstenaars, kunstwerken, interviews, technieken en historisch en veel recent beeldmateriaal. Kunstenaars zoals Dick Elffers, Wally Elenbaas, Louis van Roode en Karei Appel streefden in de sobere naoorlogse jaren naar een synthese van kunst en architectuur. Bijzondere tech nieken zoals sgraffito en glas-in-beton wer den herontdekt of nieuw ontwikkeld. Redactie: Frans van Burkom, Yteke Spoel- stra, Simone Vermaat. Prijs 34,50. Atlas van de wederopbouw 1940-1965 biedt een bijzonder overzicht van de grootse vernieuwingen van stad en land tijdens de wederopbouwperiode van Nederland. Met de selectie van 30 gebieden geeft de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed in deze uitgave een afspiegeling van de ruimtelijke ambities van Nederland in de jaren 1940- 1965. Deze atlas heeft een brede benade ring met essays in historische context van specialisten op het terrein van stedenbouw, (landschaps) architectuur, landbouw, ruim telijke ordening en volkshuisvesting. In deze uitgave ook een bijdrage van Fleemschut- directeur Karei Loeff over de inzet van bur gers voor behoud van het wederopbouw. Anita Blom is specialist wederopbouw en naoorlogse stedenbouw bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Redactie: Anita Blom. Prijs 49,50. Correcties en aanvullingen Door de heer John Vet, oud-, medewerker van Rijkswaterstaat, werden we geattendeerd dat op pagina 6 van Heemschut 2013-3 in het bijschrift staat dat de sluis bij Hagestein is afgebeeld. Dit moet zijn de stuw. De foto van de koepelgevangenis op pagina 4 en 5 van hetzelfde nummer werd vervaardigd voor Archivolt Architecten doorThea van den Heuvel Fotografie te Nijmegen. Het overzichtswerk Monumenten van de wederopbouw Nederland 1940-1965. toont bijna tweehonderd belangwekkende bouw werken uit de wederopbouwperiode. Deze worden aan de hand van acht thema's als infrastructuur, economie, cultuur en her denking ingedeeld. In historisch perspec tief wordt geschetst hoe Nederland na de Tweede Wereldoorlog uit de as herrees en zich ontwikkelde tot een prille welvaarts staat. Dit boek laat zien dat deze iconen van vernieuwende architectuur verfijnder zijn dan menigeen denkt. Auteurs: Dorine van Floogstraten, Ben de Vries. Prijs 34,50. Lezers van Heemschut krijgen 5 euro korting op Monumenten van de weder opbouw. Ga naar www.nai010.com/ wederopbouw. Met code HEEMSCHUT ontvangt u het boek voor 29,50 zonder verzendkosten binnen Neder land bij u thuis, of stuur een emaii met uw besteiiing en adresgegevens naar actie@nai010.com. december 2013 HEEMSCHUT 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 45