Succesvolle Brabantse lezing In memoriam Vereniging snieuws De op 23 augustus door de commissie Bra bant georganiseerde lezing en borrel in het Raadhuis van Waalwijk waren een groot suc ces. Ruim 70 belangstellenden luisterden en discussieerden mee over het thema 'Herbe stemming van religieus erfgoed als Opgave! Kansen voor Religieus Erfgoed!' In Brabant staan in het Bisdom Breda 103 kerken, in het Bisdom 's-Hertogenbosch 302 kerken en bovendien zijn er nog 121 kerken van de PKN (Protestantse Kerk Nederland). Anno 2013 is een aantal kerken al aan de eredienst onttrok ken en in de toekomst zullen twee derde van de RK kerken en de helft van de PKN kerken sluiten. De Rooms-katholieke kerk wil geen nevenfuncties in kerken die sluiten en ziet een kerkgebouw als een sacrale ruimte; de pro testantse kerk daarentegen staat in beginsel positief tegenover publieke en maatschappe lijke functies. Het belang van religieus erfgoed is niet alleen religieus maar ook maatschappe lijk, cultuurhistorisch, architectuurhistorisch, stedenbouwkundigen economisch (toerisme). Naast kerkbesturen, bisdommen en overhe den, heeft ook de samenleving een rol. Paro chianen, vrijwilligers, wijkbewoners, heem kundigen, monumentenzorgers en architecten kunnen zich actief inzetten voor behoud en zo draagvlak ontwikkelen. De algehele bood schap is dat, zodra er behoefte is aan een nieuwe functie in een gemeente, eerst moet worden nagedacht of er geen kerkgebouwen, kloosters of parochiehuizen zijn die hiervoor in aanmerking komen en geschikt zijn. Heemschut Brabant wil één keer per jaar een lezingenmiddag met borrel organiseren. In eerste instantie bedoeld om de binding met u te verstevigen, maar ook om belang stellenden enthousiast te maken voor een lidmaatschap. Een aantal deelnemers heeft zich aangemeld als lid en daar zijn we heel blij mee! Op 14 juli van dit jaar is Edouard Henri baron van Tuyll van Serooskerken overle den. 'Edu', zoals hij werd genoemd, was van 1998 tot 2004 voorzitter van onze vereni ging. In de periode van Van Tuyll is binnen Heemschut de aanzet gegeven de ruimte lijke ordening binnen het beschermingsbe- leid van de vereniging een plaats te geven. Dit kwam in de vorm van een meerjaren beleidsplan. Voorts is onder zijn leiding een evenwichtig financieel perspectief uitgezet voor de lange termijn. Tenslotte vond de integratie plaats met de Vereniging Open Monumenten, waar twee culturen moes ten samensmelten. Tijdens zijn voorzitter schap werd ook een steunpuntennetwerk in de monumentenzorg opgericht. Van Tuyll pleitte voor het deelnemen van Heemschut aan deze steunpunten, maar de rol van het particulier initiatief werd niet in iedere pro vincie gewaardeerd. Van Tuyll kenschetste de Nederlander in een van zijn jaarredes als volgt: 'Hier verkopen we onze zaligheid stralend. We zijn nutsdenkers. Wat kost dat, wat brengt het op? Als de verhouding kos- ten-baten goed is, dan mag een monument wel blijven. Een monument zonder functie heeft voor de meeste Nederlanders geen bestaansrecht.' Van Tuyll kreeg in 2005 de erespeld uit han den van zijn opvolger mr. Harm Bruins Slot en was daarmee de eerste die deze toen nieuw ingevoerde onderscheiding kreeg toege kend. Heemschut is Edu dankbaar voor zijn betrokkenheid en inzet voor onze vereniging. Eveneens in juli van dit jaar overleed Tin Plomp. Plomp was onder meer burgemees ter van Staphorst en Zwartewaterland. Bin nen Heemschut was hij aanvankelijk lid van de commissie Zeeland en later voorzitter van de commissie Overijssel. Op 26 juli 2013 overleed Emil van Brede- rode. Van Brederode was gedurende zijn ruim dertigjarige loopbaan onder andere directeur van het Nationaal Contact Monu menten, initiatiefnemer en oud-voorzitter van de Stichting Open Monumentendag. Heemschut wenst de nabestaanden veel sterkte toe met het dragen van het verlies. december 2013 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 43