L 1 Het had weinig gescheeld of de historische straatlantaarns van het Beschermd Dorps gezicht in het Zuid-Limburgse Terziet waren ongemerkt vervangen. Marieke Walison, wonend in een van de oude vakwerkboer derijen in het gehucht, merkte opeens dat een aannemer bezig was de lantaarns te verwijderen. De gemeente Gulpen-Wittem bleek hiertoe opdracht te hebben verleend, zonder zichzelf daarvoor een vergunning te hebben verleend. Een telefoontje naar Heemschut leerde dat ook voor het plaat sen en vervangen van straatmeubilair in een beschermd stads- of dorpsgezicht een vergunning is vereist. Ook wanneer de gemeente dat zelf plaatst of weghaalt. Oor spronkelijk stonden in Terziet houten tele graafpalen met lichtarmaturen. In 1975 werden deze vervangen door de huidige lichtmasten. Wethouder Bormans zegde na behandeling in de gemeenteraad toe om advies in te winnen bij de monumen tencommissie. De commissie zou positief zijn over de nieuwe lichtmasten, maar de bewoners zijn duidelijk een andere mening toegedaan. De nieuwe masten lijken hele maal niet op de oude, historische masten. En met de bestaande lichtmasten is niets mis. Integendeel: ze passen juist goed bij het dorpsbeeld. Of de lichtmasten voldoen aan de huidige eisen, voldoende licht geven en duurzaam, is nu onderwerp van discus sie. De volgende vraag is dan of ze energie zuiniger zijn te maken. Want dat de licht masten kenmerkend zijn, staat vast. Ziet u bedreigde kleine historisch interessante elementen? Meldt het ons via info@heemschut.nl m december 2013 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 41