De stelling: 'Over 50 jaar hebben we geen (rijks)monumenten meer in het Groningerland.' JUR BEKOOY, Bouwkundige Stichting Oude Groninger Kerken JAN BATTJES, adviseur commissie Heemschut Groningen Vanuit de Stichting Oude Groninger Kerken maken we ons uiter aard zorgen over de aardbevingen. Twintig van onze kerkgebouwen hebben inmiddels schade opgelopen. Als bouwkundige moet ik het hoofd koel houden. We werken constructief samen met de NAM om via restauratiedeskundige adviesbureaus de schades aan onze monumenten in kaart te brengen. Soms zijn schades, zoals scheu ren, duidelijk zichtbaar. Soms ook zijn de schades niet te zien. We maken ons wel zorgen over de grootte van het gebied waarin de bevingen voorkomen: Van Pieterburen tot Scheemda hebben kerk gebouwen schade. Inmiddels heeft de NAM onze kerk en toren in Woltersum uitgekozen voor een preventie-onderzoek. Door het vast stellen van het constructieve schema, kan straks bepaald worden hoe sterk de constructies zijn. We hopen dat daaruit af te leiden valt hoe we constructies moeten versterken om ernstige schade te voor komen. Omdat we nu al met deze onderzoeken bezig zijn, reken ik op goede oplossingen. Ik ga er van uit dat onze prachtige historische kerkgebouwen volledig behouden blijven. december 2013 HEEMSCHUT 23 Het is inderdaad zo dat we ons zorgen maken vanuit Heemschut. De gevolgen van de aardbevingen op het cultureel erfgoed in Gronin gen zijn groot. Onlangs heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij vanwege acuut instortingsgevaar een rijks monumentale boerderij in Onderdendam opgekocht. Worden de aardbevingen nog krachtiger dan zullen door verdere scheurvorming de eerste gewelven van de 13de en 14de eeuwse kerken naar beneden komen met veel schade aan de monumentale orgels. Een aantal boerderijen en woonhui zen zullen onbewoonbaar worden verklaard waarbij mensen zullen moeten verhuizen. De NAM zal de schade moeten herstellen, maar er zal ook aangedrongen worden op beving vrije nieuwbouw voor de bevolking. De belangrijkste monumenten worden 'ingekrat' om later te worden herbouwd als het Groningerland tot rust is gekomen. De overgebleven monumenten krijgen de status van rijks ruïne. Na 50 jaar zijn de aardgasvelden leeg, de concessies zijn verstreken, de NAM is vertrokken en de overheid stimuleert een nieuw fenomeen 'ruïnetoerisme'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 39