Oostende ontkent visserserfgoed Oostend Sloopvergunning vismijn teken aan de wand? Karei Loeff Nederlanders genieten graag van erfgoed en onze zuiderburen weten dat maar al te goed. Maar ondanks beschermde begijnhoven en prachtige pleinen is er ook in Vlaanderen erfgoed dat wordt bedreigd. Eén van de objec ten is de vismijn (veiling) van Oostende. In Vlaanderen lijkt er sprake te zijn van een flink cultuurverschil als het gaat om het voeren van actie. Terwijl onze vereniging ruim vijfenhalfduizend leden telt, heeft onze Vlaamse zustervereniging de Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon er slechts een paar honderd. Misschien heeft dit iets te maken met de Vlaming zelf, wel licht ook met een andere bestuurlijke cul tuur. In het boek 'De keizer van Oostende' wordt een onthutsend beeld geschetst van de hegemonie van Johan Vande Lanotte, thans vicepremier in de regering Di Rupo en tevens voorzitter van de Oostendse haven (AGHO). Het boek veroorzaakte zoveel stof dat de beide auteurs, werkzaam bij de VRT, een paar weken op non-actief werden gesteld. De recente sloopvergunning voor de Oos tendse vismijn lijkt een aantal conclusies uit het boek te ondersteunen. Medio okto ber beslisten de schepenen (wethouders) van Oostende dat het visveilinggebouw mag worden gesloopt. 'De huidige toestand van de gebouwen van de vismijn laat namelijk niet toe om de toekomst van de visserij in Oostende veilig te stellen', aldus Bart Tom- melein, schepen van Ruimtelijke Ordening en Stedenbouw. Tommelein geeft toe dat de veiling het beeld vanuit de binnenstad en van de Oosteroever bepaalt. 'De nieuwe visveiling moet dus van hoge architectu rale kwaliteit zijn'. Opvallend is dat voor de recente sloopvergunning het advies van de dienst Erfgoed Monumenten totaal werd genegeerd. Door de Vlaamse regering werd bovendien een aanvraag tot bescherming afgewezen. De Vlaamse minister van erfgoed Geert Bourgois besliste dat de bescherming van de vismijn niet wenselijk is. In een brief legt Bourgeois uit waarom: 'De site van de vismijn in Oostende bezit onmisken baar erfgoedwaarde. De site is daarom ook opgenomen in de inventaris van het bouw kundig erfgoed van de Vlaamse overheid. Een evaluatie van de erfgoedwaarden door mijn Agentschap leert mij dat de totale erfgoedwaarde van de vismijn zich in de hui dige toestand toespitst op een doordachte stedenbouwkundige inplanting en moder nistische architectuur. De erfgoedwaarden bevinden zich in de totale structuur, niet in de detaillering. De vismijn van Oostende. Bovendien zijn door de opeenvolgende aanpassingen en verbouwingen een aantal erfgoedwaarden aangetast.' Tegenstanders zien in het besluit de rol van de Oostende- naar en Vicepremier Vande Lanotte. De Oostendse Oosteroever vzw, een vereni ging zonder winstoogmerk, is zoals zij het zelf zegt: 'een van de weinige partijen die het openbaar durft op te nemen voor de Oostendse visserij.' Op haar website brengt ze onder meer de sterke kwaliteiten van het erfgoed onder de aandacht. 'Slopen is de geschiedenis voor altijd uitwissen en is ook de potentiële economische en toeristische troeven voor de toekomstige generaties onthouden.', aldus de vzw. Dat de Vlaming zich wel degelijk zorgen maakt, bewijst een actie via facebook: bijna 2000 Belgen ver zetten zich tegen sloop. Vanuit Heemschut volgen we de zaak met belangstelling, vooral omdat in Nederland de integratie van waardevol erfgoed met nieuwbouw, herbe stemming, economie en toerisme inmiddels steeds vaker samen lijken te gaan. Wim Van den Eynde en Luc Pauwels: De Keizer van Oostende, uitgeverij Van- halewyck, 2012. www.oostendseoosteoever.be en www.vuurtorenwijk-oostende.be/Trek- pleisters_VismijnOostende.htm 22 HEEMSCHUT december 2013 Luc Pauwels An Berger Elise Meekers Wim

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 38