Stichting Bescherming Stadsgezicht Hulst ijvert voor behoud historisch Hulst Lokaal initiatief Norman Vervat Het Zeeuwse Hulst behoort tot de best bewaarde Nederlandse vestingsteden. In 1874 kregen steden in Nederland toe stemming om hun wallen te slechten ten behoeve van stadsuitbreiding. Dankzij het gesteggel in de Hulster politiek werd in 1918 'toevallig' besloten dat toch maar niet te doen. Daardoor is Hulst één van de best bewaarde vestingsteden van Nederland. De vestingwallen zijn vrij gaaf behouden en bin nen de vesting is veel erfgoed te vinden. De stad telt 68 rijksmonumenten en de bin nenstad is een beschermd stadsgezicht. In Hulst zet de Stichting Bescherming Stadsgezicht Hulst zich in voor het behoud van cultureel erfgoed. De stichting stelt zich, onder de voorwaarden van 'Hulst, Beschermd Stadsgezicht', ten doel het karakter van Hulst als historisch gegroeide vestingstad te bewaren. De stichting is geheel onafhankelijk. Financieel wordt ze gesteund door méér dan 300 donateurs, mentaal door de oudheidkundige kring. Tevens zijn er goede contacten met Heem schut. Door de stichting worden alle bouw plannen en bestemmingsplannen voor de binnenstad en het schootsveld bestudeerd en van commentaar (zienswijzen) voorzien. In veel gevallen leidt dat vervolgens naar de rechter en de Raad van State. De Stichting Bescherming Stadsgezicht Hulst is een kritische vereniging. Volgens secretaris Jaap van Zijderveld heeft het stadsbestuur van Hulst nooit veel opgehad met het historisch erfgoed. Met name in de binnenstad is het behoud van erfgoed een gevoelig onderwerp. Ondanks deze vaststel ling is daarna de Hulster binnenstad 'ver nieuwd' of beter gezegd, in veler ogen ver nield omdat 'men' vond dat men mee moest gaan in de vaart der volkeren. De oude binnenstad met daarin onder andere his torisch belangrijke stadsboerderijen moest worden 'geamoveerd' voor de zogenaamde 'stadsvernieuwing'. Volgens de stichting is de gemeente Hulst zich al tientallen jaren onvoldoende bewust dat het beschermde stadsgezicht een aparte status (wet) is. Over het algemeen is ook de politieke interesse ervoor minimaal te noemen. De meeste politieke partijen hebben daarover geen woord in hun politieke programma's staan. Het gevolg is dat beleid, gericht om het beschermde erfgoed te behouden en/ of historiserend terug te bouwen, ontbreekt. Een woordvoerder van de gemeente Hulst geeft aan dat de gemeente Hulst blij is met het bestaan van de stichting. Het is volgens de gemeente goed dat burgers zich inzetten voor het behoud van het historische karakter van de stad, waar ook het gemeentebestuur trots op is. De betrokken burgers houden de gemeente scherp. Wel erkent de gemeente dat het niet altijd mogelijk is om elkaar te vin den. In sommige gevallen geeft de gemeente de voorkeur aan bepaalde nieuwe ontwikke lingen en komen de gemeente en stichting elkaar vervolgens tegen bij de rechtbank. De Stichting Bescherming Stadsgezicht Hulst is blij met het recente initiatief van de gemeente Hulst om een lijst van gemeente lijke monumenten samen te stellen. Op de korte termijn wil de gemeente een eerste selectie van dertien panden beschermen. Van Zijderveld hoopt dat de gemeente niet te lang wacht met verdere beschermings maatregelen. Zonder bescherming kunnen historische panden immers zo maar verdwij nen. Hij is van mening dat dertien gemeen telijke monumenten heel weinig is gezien de rijke cultuurhistorie van het gebied. Duide lijk is dat er in de komende jaren nog vol doende werk is voor de stichting. www.strijdbaarhulst.nl Het bestuur van de stichting, van links naar rechts: George Sponselee, Ir. Jerry van Eeden (vice-voorzitter), drs. Jan Niesten (voorzitter), drs. Kees Zilverschoon (penningmeester), Mare Buise en Jaap van Zijderveld (secretaris). december 2013 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 33