L FLEVOLAND 1 NOORD-BRABANT Nagenoeg alle gemeenten In de provincie Noord-Brabant voldoen met een recente monumentenverordening en een monumen tencommissie aan de minimale eisen. Opvallend is dat er een aantal zeer goed scorende gemeenten is die bestaan uit een aantal kleinere kernen. Deze gemeenten doen zeker niet onder voor de gemeenten met historische binnensteden. De gemeente Nue- nen, Gerwen en Nederwetten verdient een pluim voor een uitstekend resultaat in ons onderzoek, een voorbeeld voor veel kleinere gemeenten! De grote monumentengemeente 's-Hertogenbosch doet het daarentegen weer minder dan verwacht. Over de hele linie zien de scores er in Noord-Brabant goed uit. Een van de redenen hiervoor is de goede infrastructuur geboden door Erfgoed Brabant. Een verbeterpunt en speerpunt voor de Brabantse gemeenten is het opnemen van monumenten en cultuurhistorie in de komende collegeakkoorden. 2 3 4 5 6 7 8 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Eind- score Almere 16 0 0 6,5 0 - - - - - - - - - - - - - Dronten 1 0 70 0,1 0 - - - - - - - Lelystad 1 0 0 0,1 0 - - - - - - - - Noordoostpolder 52 0 41 0,2 22 - - Urk 30 1 2 - - - - - Zeewoide 0 0 0 0,1 o - - - - - - - - - - - - - - - FLEVOLAND: A In de jongste provincie van ons land zijn grote verschillen tussen gemeenten zichtbaar. De gemeente Noordoostpolder doet belangrijk ontwikkelingswerk. Het is duidelijk dat deze gemeente, met het UNESCO-werelderfgoed Schokland binnen haar gren zen, monumenten en erfgoed ziet als een aspect waarop zij zich kan profileren. Twee andere gemeenten in de provincie, Almere en Zeewoide, voldoen niet aan de wettelijke verplichtingen en laten het op de overige punten vooralsnog ook afweten. Ondanks de jonge leeftijd van deze gemeenten is het goed om aandacht te hebben voor de cultuurhistorisch belangrijke gebouwen, structuren en landschappen, die onmiskenbaar in die twee gemeenten aanwezig zijn. 182 2 14501 0,4 UTRECHT: A De provincie Utrecht haalt een derde plaats in de MonumentenGemeenteTest. Opvallend is dat in Utrecht de kleine gemeenten het ook goed doen, dit verdient zeker een pluim. Deze gemeenten tonen zich actief wat betreft het monumentenbeleid. Helaas ook hier opvallende uitzonderingen in de vorm van gemeenten met veel cultuurhistorie zoals Wijk bij Duurstede, Baarn en Oudewater. De grote monumentengemeente Utrecht scoort naar verwachting goed, de gemeenten Montfoort en Rhenen komen eveneens positief naar voren. Opvallend is ook dat provinciebreed de communicatie richting de burger goed verloopt. Het grote verbeterpunt en startpunt van een nieuwe raadsperiode met aandacht voor erfgoed is de opname in de collegeakkoorden, zodat erfgoed ook in een nieuwe bestuursperiode gewaarborgd blijft. december 2013 HEEMSCHUT G9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 25