NATIONAAL RESTAURATIEFONDS WINST TE BEHALEN OP LOKAAL NIVEAU Pieter Siebinga, directeur Nationaal Restauratiefonds i!imu.i.i.a.u Het belang van gemeentelijke bestuurders en ambtenaren bij de instandhouding van monumenten is door ons altijd onder kend. De rol van lokale overheden is de afgelopen jaren veranderd, maar onverminderd belangrijk gebleken. Zo zagen we een forse stijging van het aantal gemeentelijke monumenten. Wat ons betreft een teken dat lokale overheden het belang van cultureel erfgoed inzien en een warm hart toedragen. Het Restauratiefonds doet tweejaarlijks onderzoek onder zowel gemeenten als monumenteigenaren. Wij kunnen de onderzoeksuitkomsten van Heemschut dan ook in grote lijnen volgen. Ook uit ons onderzoek blijkt een verschil tussen verwachtingen van monumenteigenaren en prestaties van gemeenten. Hoewel deze verschillen in verwachtingen variëren, zou je kunnen stellen dat gemeenten er verstandig aan doen helder te com municeren wat een eigenaar van hen mag verwachten. Duidelijkheid over rechten en plichten van eigenaren kan daarnaast veel ergernis weg nemen. Een soort verwachtingsmanagement dus, waarbij digitale middelen als een website een prima hulpmiddel zijn. Wij proberen gemeenten en eigenaren daar ook bij te helpen, bijvoorbeeld via www.monumenten.nl en onze eigen website. De trend van afnemende budgetten, afname van gemeentelijke monumentenlijsten en aantallen Fte's die beschikbaar zijn zien wij in ons onder zoek niet direct terug. Daaruit blijkt wat ons betreft wederom het belang dat gemeenten zelf toekennen aan monumenten. Wel zien de gemeen ten mogelijk gevolgen voor deze onderwerpen met nieuwe bezuinigingsronden. Het is reëel om te verwachten dat monumentenzorg binnen de gemeenten niet zonder kleerscheuren uit de huidige economische situatie tevoorschijn zal komen. We zouden natuurlijk graag zien dat gemeen tebesturen 'tegen de stroom in' toch blijven zorgen voor een adequate organisatie rondom erfgoed binnen hun gemeente. De betrokkenheid die zo typerend is voor eigenaren zien wij ook bij de meeste gemeenten terug. Het is soms gewoon roeien met de riemen die je hebt. Deze test kan gemeenten helpen om in te zien waarop lokaal niveau winst te behalen valt en alleen al om die reden juichen wij dit initiatief van harte toe. Pieter Siebinga GRONINGEN: A Uit het onderzoek wordt duidelijk dat in Groningen de monumentenzorg in de stad Groningen goed is geregeld en in de Omme landen over het algemeen een stuk minder. Behalve de stad Groningen attendeert geen enkele gemeente op de verplichting tot nader onderzoek bij een grote ingreep. Dit is een belangrijk verbeterpunt voor gemeenten in de provincie, waarmee veel winst zou kunnen worden behaald. Drie andere onderzoeksvragen geven eveneens een overwegend negatief beeld. Nagenoeg alle Groningse gemeenten hebben geen vastgesteld beleid op het gebied van cultuurhistorie, monumenten en/of erfgoed. Een begin kan worden gemaakt met het opnemen van monumenten en cultuurhistorie in de komende collegeakkoorden. De afwezigheid van een lijst van gemeentelijke monumenten op de website is een landelijk verbeterpunt, maar in Groningen door de vele negatieve scores belangrijk om te benoemen. Wij hopen van harte dat deze uitkomsten door de Groningse gemeenten worden opgepakt. december 2013 HEEMSCHUT G7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 23